Поділитися

4 жовтня 2017 року “Україна без тортур” разом із працівникими Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини  здійснили моніторинговий візит в рамках реалізації національного превентивного механізму до Личаківської виправної колонії (№ 30) Львівської області, у якій тримаються біля 600 осіб, які раніше відбували покарання у місцях позбавлення волі.

В установі мають місце характерні для пенітенціарної системи недоліки. У штрафних приміщеннях, у яких тримаються порушники режиму відбування покарання, в’язні не мають можливості самостійно відкривати кватирку для забезпечення доступу до свіжого повітря, в них недостатньо природного та штучного освітлення, сантехніка застаріла та потребує оновлення, відсутні припливно-витяжна примусова вентиляція та нічне освітлення, не встановлено бачків із питною кип’яченою водою. Незважаючи на те, що норма житлової площі для засуджених визначена на рівні 4 мна одну особу, у камерах дисциплінарних приміщень ця норма не дотримується. Так, у камері загальною площею 10 м2 встановлено чотири ліжка, а в камері площею 4,2 м2 – два.

Всупереч встановленим вимогам лікарі медичної частини не проводили медичного огляду осіб, які звільнялися зі штрафних приміщень. У виправній колонії не облаштовано дільниці соціальної реабілітації, до якої мають переводитися в’язні в порядку заохочення. При цьому, створення таких дільниць було передбачено з моменту набрання чинності Кримінально-виконавчим кодексом України у 2004 році.

Після публікації прес-релізу про візит на сайті Омбудсмана, наша громадська організация звернулась до Народного депутата Богдана Дубневича, який був обраний по округу №118 де знаходиться Личаківська виправна колонія й за котрого голосували ув’язнені. На наше переконання, для більш ефективного дотримання прав людей в місцях несвободи потрібно залучати парламентарів, які можуть вплинути на якісні зміни своїм статусом.

На наш запит ми отримали відповідь від депутата вже в новому році. Символічно те, що у 1989 році Богдан Дубневич був засуджений на 8 років позбавлення волі за розкрадання державного майна в особливо великих розмірах, відбував покарання і знає про життя загратами.

 

Завдяки нашому зверненю, Народний депутат Дубневич актуалізував проблеми установ виконання покарань, які впливають на умови перебування ув’язнених, перед Львівською обласною владою. Одночасні візити НПМ, які відбулись у жовтні, дають можливість формуванню Львівській обласній раді напрямків і заходів програми підтримкі правоохороних органів на 2018-2020 рік. Візити моніторів та інклюзія депутатів стане стимулом для керівництво області при формуванні пріорітетних напрямків фінансування установ за рахунок обласного бюджету.