Поділитися

13 серпня 2018 року на гарячу лінію Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надійшло повідомлення про те, що в місті Броварах у приватному будинку, який знаходиться по вул. Стельмаха 18, утримуються особи проти їхньої волі.

Уповноваженим було прийнято рішення про негайний виїзд представників Секретаріату із залученням директора Центру психічного здоров`я і моніторингу наркотиків та алкоголю та головного лікаря Київської міської наркологічної лікарні «Соціатерапія», а також  громадського монітора для здійснення моніторингового візиту до цього будинку.

Після приїзду моніторингова група, з дозволу директора так званого приватного реабілітаційного центру «Хочу жити» виявила, що в цьому будинку перебуває 21 дієздатна особа з нарко- та алко- залежністю та з розладами психіки. 12 з них – віком від 20 до 80 років (мешканці Житомирької, Дніпропетровської, Черкаської, Київської, Сумської областей та м. Києва) під час конфіденційного спілкування повідомили про  бажання залишити цей заклад. Також ці особи зазначили, що вони потрапили до «центру» проти їх волі, більшість із них була поміщена до закладу за ініціативою родичів, при цьому не було жодних рішень судових органів,  медичних закладів і згоди самих осіб на поміщення і на утримання.

Також пацієнти закладу повідомили про вживання ними невідомих медичних препаратів, які подавляли їх волю – препарати кололи працівники центру.

Утримані особи залучались до господарських робіт на території закладу, вони були позбавлені спілкування, проживали в кімнатах 9 кв м. (3х3).

Виявлено 80-річну жінку, яка  не є хворою, і двох неповнолітніх 14-річних дівчат, які перебувають тут разом з дорослими за згодою своїх батьків.

Про результати моніторингового візиту повідомлено  поліцію м. Броварів та місцеву прокуратуру. Наразі йдуть слідчі дії, відкрито провадження за статтею 146 Кримінального кодексу України (незаконне позбавлення волі).