Поділитися

Про це йшлося на прес-конференції, що відбулася 14 серпня 2018 року за участю керівника Центру пробації Олега Янчука та  керівника проекту NORLAU (Норвегія) Віллі Гіла.

На сьогодні  основними завданнями служби пробації є  сприяння в наданні послуг комплексної допомоги  відповідно до криміногенних потреб осіб, які перебувають у конфлікті із законом. Ці заходи вживаються заради того, аби людина не вчиняла повторних злочинів.

Аргументи на користь пробації є дзеркальним відображенням аргументів проти ув’язнення. Пробація передбачає принципово нову концепцію соціальної роботи з особами, які вчинили злочин, спрямовану на зменшення вірогідності вчинення повторних злочинів. Для країн ЄС, пробація – не новинка, і вже більше 100 років існує як сталий та вагомий інститут кримінального правосуддя, довівши свою ефективність і для суспільства, і для держави.

Пробація сприяє реабілітації злочинця і його інтеграції в суспільство та потребує менших витрат, ніж ув’язнення.

В Україні діє низка проектів, які сприяють впровадженню дієвої системи пробації в нашій країні: Проект Євросоюзу PRAVO, Проект NORLAU (Норвегія), Проект МАTRA (Нідерланди), Проект Ради Європи «Подальша підтримка пенітенціарної реформи в Україні», Проект EDGE (Канада), USAID та UNODC.

Водночас керівник проекту NORLAU (Норвегія) Віллі Гіл розповів журналістам  про цілі роботи міжнародних експертів в українському суспільстві: «Наша задача – сприяти успішному впровадженню системи альтернативних видів покарань та пробації, враховуючи міжнародний досвід, який довів свою ефективність в європейських країнах».

Зокрема система роботи з правопорушниками, яка реалізовується у Норвегії, вже довела свою ефективність в таких країнах, як Грузія, Латвія, Литва та Молдова, де вже впроваджено цей досвід.

«Пробація має стати ключовим партнером в системі кримінального правосуддя», – зазначив Віллі Гіл. Саме тому до команди проекту  NORLAU увійшли представники суду, прокуратури, пенітенціарної системи та безпосередні працівники органів пробації Норвегії. Норвезька система альтернативних видів покарання мала на меті заміну короткострокових  видів ув’язнення на довгострокові терміни перебування на пробації і рівень скоєння повторних злочинів у цій країні говорить про ефективність такого підходу.

Джерело – Міністерство Юстиції України