Поділитися

У рамках реалізації національного превентивного механізму  співробітник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно із представником громадськості у Черкаській області здійснили моніторинговий візит до державної установи «Старобабанівська виправна колонія (№92)» Черкаської області.

У ході проведення моніторингу установи встановлено, що з часу  проведення попереднього візиту адміністрацією установи вживались заходи щодо покращення умов тримання засуджених та приведення їх у відповідність до встановлених вимог. Разом з тим, перевіркою виявлено ряд суттєвих порушень вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій і норм у сфері поводження із засудженими.

Порушуються права засуджених на особисту безпеку. В медичній частині установи засуджені з відома медичного персоналу користуються душем, підігріваючи воду саморобним водонагрівачем, підключеним до електромережі, з порушенням правил техніки безпеки.

В установі порушуються права засуджених на повагу до їх гідності. Так, медична допомога засудженим, які звернулись до медичної частини установи, надається через металеву решітку для забезпечення особистої безпеки медичного персоналу.

На виробничих ділянках установи порушуються правила охорони праці та техніки безпеки. Під час розпилу граніту з додаванням води засуджені працюють без засобів індивідуального захисту органів дихання.

В установі порушується права засуджених на рівність. Зокрема, шість спальних місць для осіб, яких відторгнула основна маса засуджених, були розміщені у непристосованому для цього приміщенні комори  розміром 7 м2, де відсутнє належне природнє освітлення, вентиляція та вільний особистий простір.

Монітори виявили, що порушена технологія приготування їжі, а також належним чином не проводяться заходи з дератизації.

Непоодинокі випадки порушення трудових прав засуджених (права на гідні умови праці, її належну оплату тощо). Встановлено, що кочегарами котелень гуртожитків для засуджених працюють засуджені, з якими не було укладено відповідні трудові договори або договори цивільно-правового характеру. Заробітна плата за виконану роботу засудженим-кочегарам упродовж  опалювального сезону 2018 – 2019 року не нараховувалась. Навчання з користування котловим обладнанням та інструктаж з техніки безпеки не проводились. Самі твердопаливні котли не сертифіковані та використовуються з порушенням правил техніки пожежної безпеки.

Не забезпечуються права осіб з особливими потребами. В установі в утримується 33 засуджених з інвалідністю, у тому числі близько 20 осіб, які мають проблеми з опорно-руховим апаратом. Через відсутність візків іншим засудженим доводиться  носити зазначених осіб на руках.  

В одній  з камер дисциплінарного ізолятора виявлено надмірну вологість через затікання атмосферних опадів з даху. Також неможливо належним чином проводити навчання засуджених в загальноосвітньому закладі через руйнування частини даху школи.

Засуджені мають обмежений доступ до правової допомоги та правової літератури. Жоден з опитаних засуджених не був поінформований, що в установі надається вторинна правова допомога представниками регіональних центрів з надання БВПД.

В установі належним чином не проводиться прийом засуджених з особистих питань. Зокрема, засуджені скаржились моніторам, що їх звернення про надання можливості потрапити на прийом до керівництва установи  ігноруються або знищуються молодшими інспекторами ДІЗО/ПКТ.

За результатом моніторингового візиту до Міністерства юстиції України буде спрямований відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав засуджених та наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення.

Візит здійснено в рамках меморандуму про співпрацю із БО ” FREE ZONE”, за фінансової підтримки благодійна організація «100 ВІДСОТКІВ ЖИТТЯ»