Поділитися

Щорічно, 26 червня, відзначається Міжнародний день на підтримку жертв катувань.
Сьогодні у нас є нагода виразити солідарність з жертвами катувань та їхніми родинами й знову заявити про те, що всі уряди мають взяти на себе зобов’язання гарантувати превенцію, документування та ефективне розслідування випадків катувань та повну компенсацію та реабілітацію жертвам таких порушень.

ГО “Україна без тортур” нагадує, що Європейський комітет з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність поводженню чи покаранню в своїй доповіді зазначає – медичні служби для позбавлених волі осіб є об’єктом, який має безпосереднє відношення до повноважень Комітету Недостатній рівень медичних служб може призвести до ситуації, що може бути охарактеризована як нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження.

6 червня 2019 року Уповноважена Верховної Ради України з прав людини провела засідання Координаційної ради з питань реалізації національного превентивного механізму. Було презентовано спеціальну доповідь «Про стан дотримання права на медичну допомогу в’язнів в установах пенітенціарної системи у 2018 році». З проектом якої можна ознайомитися за посиланням http://www.ombudsman.gov.ua/ua/page/npm/provisions/reports/ .

Ми заявляємо, що надання медичної допомоги в місцях попереднього ув’язнення та позбавлення волі здійснюється незаконно, окрім медичних частин та лікарні у Київської області та міста Київ.

Наразі порушується стаття 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», через відсутності ліцензій здійснюють господарську діяльність з медичної практики 126 медичних закладів ДКВС України. Станом на 8 травня 2019 року, ліцензію мають лише:

  • Бучанська багатопрофільна лікарня № 85;
  • Київська міська медична частина при ДУ «Київський слідчий ізолятор»
  • Білоцерківська медична частина № 35;
  • Бориспільська медична частина № 119;
  • Фельдшерський пункт № 115 при ДУ «Кагарлицька ВК (№115).

За останній рік, члени Організації були залучені більше ніж у 250 моніторингових візитів. Одним із най шокуючих випадків став візит до «Білоцерківська виправна колонія (№ 35)», 19 квітня 2019 року.

Під час спілкування було виявлено засудженого, який має хімічний опік ротової порожнини, стравоходу та шлунку. Після проходження лікування він вимушений живитися через гастростому (трубку, яка встановлена в отвір на животі та веде до шлунка) за допомогою шприца. Засуджений забезпечується дієтичним харчуванням за нормою, але він вживає її в приміщенні спального відділення, де немає для цього санітарно-гігієнічних умов. Ба більше, особа самостійно пережовує їжу, після чого спльовує в ємність, набирає в шприц та самостійно вводить собі у трубку. За таких умов засуджений із опіками змушен харчуватись кожень день.

Лише після того як ГО “Україна без тортур” звернула увагу на цей кричущий випадок, Центр Охорони здоров’я ДКВС придбав для засудженого блендер.

Відсутність документів, що підтверджують право розташовування медичних частин на територіях установ виконання покарань та користування наявними приміщеннями та обладнанням, необхідним для надання медичної допомоги – медичними працівниками філій ЦОЗ ДКВС, унеможливлює отримання ліцензії на здійснення господарської діяльність з медичної практики медичних закладів ЦОЗ ДКВС.

Ми вважаємо, що саме в цьому напрямку потрібно активізувати роботу, як представникам філії ЦОЗ ДКВС, так й адміністрації закладів, а Міністерству юстиції України взяти цю ситуацію під особистий контроль. Адже першочергове питання на порядку денному реформування системи охорони здоров’я Державної-Кримінально виконавчої служби України.

Громадська організація «Україна без тортур» звернулись  з офіційним зверненням до Міністерства юстиції України взяти на контроль це питання, а керівники відокремлених підрозділів звернулись до керівників Філій ЦОЗ ДКВСУ в Рівненській, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївський, Полтавській, Черкаській, Херсонській, Івано-Франківській, Чернігівській областях для посилення роботи з підготовки документів для отримання ліцензії в усіх медичних закладах ЦОЗ ДКВСУ щоб у найближчий час медичні працівники законно надавали послуги ув’язненим та засудженим України.