Поділитися

Співробітники Департаменту реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини спільно з громадськими моніторами здійснили повторний моніторинговий візит до Чорторийського психоневрологічного інтернату Чернівецької області.

Черговий візит підтвердив дієвість національного превентивного механізму щодо моніторингу дотримання прав підопічних. Так, за результатамидвох попередніх візитів, які відбулися у 2015 та 2016 роках, сталися позитивні зміни.

Моніторингова група була приємно здивована сучасним ремонтом у павільйоні денного перебування. Приміщення із зеленими стінами без освітлення і лавками, яких не вистачало для 80 осіб, перевтілилося у чотири комфортні кімнати, де підопічні урізноманітнюють своє дозвілля. Вони, зокрема, можуть переглядати телепередачі на телевізорі з великим екраном та займатися у тренажерному залі.

Варто наголосити, що проведено копітку роботу щодо поновлення дієздатності підопічних. На час візиту 8 особам поновлено дієздатність. Документи 15 підопічних підготовлені та подані до суду для перегляду рішень про їх недієздатність. 

Після візитів національного превентивного механізму керівництво інтернату постійно залучає спонсорську допомогу для покращення умов проживання підопічних. Протягом останніх трьох років закладу надано понад 1 мільйон гривень спонсорської допомоги. Вже за І півріччя 2019 року інтернат отримав допомогу на суму понад 240 тисяч гривень. Крім цього, з обласного бюджету профінансовано 80 тисяч гривень на зубопротезування підопічних.

Водночас залишаються невирішеними проблеми щодо перебування у житлових кімнатах. Протягом дня переважній більшості підопічних не дозволяється там знаходитися. Під час спілкування підопічні скаржилися на те, що їх змушують прокидатися о 5.30 годині ранку, оскільки персоналу зручно прибирати приміщення.

За результатами проведеного моніторингового візиту акти реагування Уповноваженого з прав людини будуть направлені до обласної державної адміністрації та керівництву установи.