Поділитися

З 1 по 4 жовтня 2019 року громадська організація “Україна без тортур” разом із  Департаментом з питань реалізації національного превентивного механізму Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за підтримки МФ “Відродження”, ПРООН організовують базовий навчальний тренінг для громадських моніторів з моніторингу місць несвободи. Навчання триватиме чотири дні. Для учасників, які отримають запрошення на тренінг, участь безкоштовна.

Національний превентивний механізм (НПМ) – це національний орган, який створений і діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань і передбачає регулярний моніторинг усіх місць несвободи (слідчих ізоляторів, інтернатів, психоневрологічних лікарень, хоспісів, в’язниць, військових частин тощо) для попередження жорстокого поводження з людьми, які там перебувають. 

В Україні реалізація національного превентивного механізму покладено  на Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини і з 2012 р діє у форматі “Омбудсмен +”, що передбачає здійснення моніторингових візитів до місць несвободи працівниками офісу Омбудсмена спільно з громадськими активістами, які беруть участь на громадських засадах.

Метою тренінгу є підготовка нових громадських моніторів для моніторингу місць несвободи.

Учасники: правозахисники, представники громадських організацій, активісти та волонтери, які співпрацюють або зацікавлені у співпраці з правозахисними організаціями та Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини.

Базові критерії монітора:

– бути повнолітнім громадянином України;
– мати базову вищу профільну освіту;
– не мати непогашеної судимості;
– не перебувати на державній службі;
– бути готовим підписати декларацію монітора (етичний кодекс монітора) та дотримуватись її положень.

Програма тренінгу включає:

– загальні питання НПМ (історія, місія, завдання, становлення та розвиток НПМ в Україні);
– визначення, особливості, класифікація місць несвободи в Україні;
– мінімальний стандарт належного поводження в місцях несвободи;
– принципи та методи моніторингу місць несвободи;

– вивчення досвіду роботи НПМ зарубіжних країн;
– організація взаємодії з державними органами.

Мова: навчання проводиться українською мовою.

Дата та місце проведення: тренінг проводиться 01-04 жовтня 2019 року в Освітньому домі з прав людини – м. Чернігів. Присутність та участь на всіх заняттях – обов’язкова!

Критерії відбору:

Група кандидатів на навчання формується за результатами конкурсного відбору, який проводить Робоча група з відбору і навчання моніторів для здійснення моніторингових візитів до місць несвободи, що створена рішенням Координаційної ради з питань реалізації національного превентивного механізму при Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини (Протокол № 1 від 15.11.2018 р.) на основі досвіду, мотивації учасників та принципу регіонального балансу з особливим акцентом на кандидатів з Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Закарпатської, Кіровоградської, Луганської, Миколаївської, Сумської, Тернопільської, Чернівецької областей.

За результатами тренінгу Робоча група рекомендуватиме Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини кандидатури з числа учасників тренінгу для затвердження та надання персональних доручень на право здійснення моніторингових візитів до місць несвободи на громадських засадах (на безоплатній основі) в рамках реалізації НПМ. Остаточне рішення щодо затвердження кандидатур та вручення персональних доручень приймає Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Як подати заявку?

Для участі у конкурсі необхідно подати АНКЕТУ встановленого зразка за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc1tdw-X8HWY1zyeuby483UbPJweQcNpyDw_cpagDZg4nn9AQ/viewform

та розгорнутого мотиваційного листа, у якому пояснити наміри й причини бути монітором НПМ.

Пріоритетною, але не обов’язковою буде рекомендація діючого монітора та регіонального представника або координатора взаємодії із громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в регіоні, області. Надсилайте його на ukraine.without.torture@gmail.com до кінцевої дати конкурсу.

Рекомендація не надає виключного права на участь у базовому тренінгу.

Кожен учасник повинен пройти онлайн-модуль «Вступний курс з підготовки моніторів національного превентивного механізму».

Звертаємо Вашу увагу, що онлайн-модуль є обов’язковим етапом відбору претендентів у Базовому навчанні з підготовки моніторів національного превентивного механізму для усіх претендентів на участь. Учасники, які не пройдуть онлайн навчання, не будуть розглядатись комісією з відбору та навчання моніторів НПМ.

Для проходження навчального модулю з прав людини необхідно зареєструватись на ресурсі: https://ilia.humanrightshouse.org/ 

Онлайн-курс складається з 5-ти лекцій: 

  1. Еволюція та філософія прав людини
  2. Права людини: основні поняття
  3. Каталог прав людини, основні міжнародні документи
  4. Права людини в конституції
  5. Обмеження прав людини: критерії правомірності.

Після реєстрації на ресурсі напишіть листа на: ukraine.without.torture@gmail.com

з позначкою «реєстрація ilia» у тілі листа вкажіть електронну адресу, яку ви надали при реєстрації на ресурсі

Доступ до курсу буде наданий протягом 24 годин з моменту реєстрації на ресурсі. 

У разі виникнення технічних питань з реєстрації та проходження онлайн навчання, звертайтеся за тел.: 067 011 45 45 – Олена Бордюкова.

Учасники конкурсу будуть поінформовані про результати не пізніше 15 вересня 2019 р.

Організатори залишають за собою право не пояснювати причини відбору та відхилення кандидатур на участь у базовому тренінгу.

За додатковою інформацією звертайтесь: +38 (067) 011-45-45 або 

е-mail: ukraine.without.torture@gmail.com 

Приєднуйся до команди громадських моніторів!