Поділитися

21 липня 2006 року Україна ратифікувала Конвенцію ООН проти катувань. І ось 9 серпня 2012 року, відповідно до Факултативного протоколу, до Верховної Ради України був внесений відповідний законопроект «щодо реалізації національного превентивного механізму», який набув чинності 4 листопада.

З 2012 року розпочав діяти Національний превентивний механізм. Головна ідея національного превентивного механізму полягала у впровадженні системи регулярних, незалежних відвідувань будь-якого місця, що знаходиться під юрисдикцією і контролем держави, де містяться або можуть міститися особи, позбавлені волі, за розпорядженням державного органу або за його вказівкою, або з його відома чи мовчазної згоди. Ці відвідування здійснюються з метою посилення, у разі необхідності, захисту таких осіб від катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання.

Не було НПМ – не було регулярних відвідувань місць несвободи. Не було відвідувань місць несвободи – не було належної фіксації випадків катувань, жорстокого або такого, що принижує гідність видів поводження або покарання.

Довгих 7 років НПМ працює у форматі «омбудсман+», в яких + це громадські монітори, які вже стали невід’ємною частиною сім’ї НПМ.

ГО «Україна без тортур» щиро вітає моніторів НПМ, працівників Департаменту з реалізації НПМ, Координаційну Раду при Омбудсмані та весь Секретаріат Уповноваженого з прав людини загалом,  а також усіх причасних до імплемантування, реалізації та подальшого розвитку Національного превентивного механізму. Бажаємо мужності, терпіння та плідної співпраці!