Поділитися

13 лютого в прес-центрі УКРІНФОРМ відбулась презентація обговорення моніторів Національного превентивного механізму (НПМ) щодо захисту прав ЛГБТ-осіб, позбавлених волі . Захід був організований ГО “Україна без тортур” спільно з Представництвом FreedomHouse в Україні.

Учасниками презентації стали: Ярослав Білик – представник Секретаріату Офісу Омбудсмена; Людмила Проценко – активістка і Керівниця Відокремленого підрозділу ГО “Україна без тортур” у Черкаській області;  Костянтин Ключарьов – голова правління ГО “Україна без тортур”; Метью Шааф – директор Представництва Freedom House в Україні. За модерації Старшого фахівця з комунікації та адвокації ГО “Україна без тортур” Андрія Богданенка

Трансляція презентації

«Як правозахисна організація, яка захищає демократичні інститути й гідність усіх людей, ми вважаємо, що якість демократії можна оцінити за критерієм, наскільки вона забезпечує права й безпеку найвразливіших верств суспільства», — пояснює Директор Представництва FreedomHouse в Україні Метью Шааф.

Координаторка моніторингової групи НПМ у Черкаській області Людмила Проценко заявила про упереджене ставлення до представників ЛГБТ-спільноти у місцях неволі. «Коли я побачила, в яких, живуть люди, які мають за власним бажанням або за примусом статеві стосунки з чоловіками, то гіршого я не бачила. Там повна антисанітарія, цим людям не надають відповідної медичної допомоги у порівнянні з іншими ув’язненими», — розповідає Проценко.

За її даними, людям з гомосексуальною орієнтацією в ув’язненні дирявлять ложки, чіпляють принизливі позначки на одяг, відмовляють у медичній допомозі, і це лише частина знущань за мовчазної згоди адміністрацій в’язниць.

«Якщо людина захворіла чи її покарали, то її відправляють до окремої камери чи куточка – але не для того, щоб людині там було добре, а як додатковий метод дискримінації, щоб показати, що ця людина є не така, як усі інші», — зазначає активістка.

Андрій Богданенко, старший фахівець з комунікації та адвокації ГО «Україна без тортур», наголошує: «Люди, які належать до найнижчого прошарку в тюремній ієрархії, їдять і сплять окремо від інших, і така соціальна відчуженість дуже сильно впливає на психічний стан».

Костянтин Ключарьов, голова правління ГО «Україна без тортур», звертає увагу на небезпеку поширення хвороб.

«Україна посідає перше місце з поширення ВІЛ-інфекції в Європі. І люди, які перебувають в місцях позбавлення волі, в 12 разів більше схильні до поширення ВІЛ, ніж люди на свободі. І найнижча ієрархія в ув’язненні людей ЛГБТ-спільноти є в цьому сенсі найвразливішою групою», – наголошує Ключарьов.

Ми даємо собі раду, що тема ЛГБТ-спільноти в українському суспільстві є досить дражливою, а для її моніторингу в контексті пенітенціарної системи бракує інструментаріїв, тож їхня місія перебуває на початку копіткої роботи.