Поділитися

У рамках реалізації національного превентивного механізму працівники Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини спільно з громадським монітором здійснили повторний моніторинговий візит до Житомирської установи виконання покарань (№ 8).

Під час здійснення візиту члени моніторингової групи ознайомились з умовами утримання в’язнів, документацією, провели вибіркове опитування осіб, які утримуються в установі, а також оцінили стан виконання рекомендацій Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, наданих під час попередніх візитів у 2017-2018 роках. Переважна більшість зауважень, які були виявлені під час попередніх візитів, залишилися актуальними.

Під час опитування в’язнів наодинці скарг від них стосовно катувань або неналежного поводження з боку працівників установи не надходило.

Однак виявлені випадки неналежних умов утримання в’язнів. Деякі камери збірного відділення, в які можливо поміщаються новоприбулі в установу, або які вибувають з неї, нагадують «кам’яні мішки». Вони не мають вікон, внаслідок чого у в’язнів відсутній доступ до природного освітлення та свіжого повітря.

Моніторами виявлено порушення права на приватність: ліжка у більшості відвіданих камер розміщені впритул одне до одного, що не забезпечує особам особистого простору.

Більшість камер установи потребують поточного ремонту, не забезпечені належним штучним освітленням, мають надмірну заґратованість вікон, санвузли перебувають у жахливому стані. В деяких камерах стіни вологі та вкриті грибком. Зазначені приміщення не обладнано бачками з питною кип’яченою водою та припливно-витяжною вентиляцією, у зв’язку із чим в’язні змушені робити запаси води та знімати віконні рами для провітрювання приміщення.

В установі запроваджено експериментальний проект з надання платної камери з поліпшеними побутовими умовами тримання особам, узятим під варту. При цьому скористатися одночасно цією послугою чоловіки, жінки та неповнолітні не можуть, оскільки в установі передбачена лише одна платна камера, розрахована на трьох осіб.  Жодного разу з моменту відкриття камера не використовувалася. 

На території установи наявні затоплені площі та нестерпний запах у зв’язку із несправністю каналізаційних стоків, унаслідок чого наявна загроза виникнення інфекційних захворювань. При цьому, адміністрацією установи було надіслано відповідні листи щодо виділення коштів на ремонт каналізаційної системи. Однак, відповідних коштів на заміну чи реконструкцію каналізаційної системи не було виділено.

За результатом моніторингового візиту до вказаної установи Міністерству юстиції України буде спрямований відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав в’язнів та наданням рекомендацій щодо їх усунення.


“Візит здійснено в рамках меморандуму про співпрацю із БО ” FREE ZONE”, за фінансової підтримки благодійної організація «100 ВІДСОТКІВ ЖИТТЯ”