Поділитися

За ініціативи громадської організації «Україна без тортур» та фінансової підтримки  МФ «Відродження», враховуючи ситуацію зі зміною адміністративного районування в Миколаївській області для представників громад, на території яких знаходяться місця несвободи, у місті Миколаєві  в приміщенні філії №18 Центральної міської бібліотеці для дорослих ім. М.Л.Кропивницького відбувся захід : круглий стіл  на тему : «Розвиток правозахисного руху в громаді – запорука безпеки її  членів».

       Учасниками заходу стали громадський сектор, представники ЗМІ:  ГО «НеZалежна Платформа» -, голова Надія Антоненко, правозахисні організації м. Миколаєва: ГО «Молодіжний центр наукової діяльності» – голова правління Артем Кривцов, ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» -директор  Михаїл Золотухін, ГО «Навчально – методичного центру захисту прав людини» – директор Борис Кудар , регіональна представниця  ВРУ з прав людини  у Миколаївській області – Світлана Одінцова, монітори НПМ.

      Керівник відокремленого підрозділу ГО «Україна без тортур» у Миколаївській області  на початку заходу  акцентувала увагу присутніх, що  на сьогодні в місті Миколаєві, Миколаївській області  існує багато організацій, у тому числі відокремлений підрозділ ГО «Україна без тортур»  завдяки, яким  представники місцевої влади змушені брати до уваги позицію правозахисників та представників громадськості.  «Тому, одним із дієвих механізмів для запобігання  та виявленню порушення прав людини саме у місцях несвободи  залишається громадський контроль» – процитувала Світлана.

        Як зазначила керівник відокремленого підрозділу : « Моніторинг місць несвободи громадськістю став можливим завдяки запровадженню  в  Україні у 2012 року  національного превентивного механізму (здійснення моніторингових візитів без попередження у будь – який час до місць несвободи працівниками офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини спільно з громадськими активістами – моніторами), який діє за моделлю «Омбудсман +».   Така модель надала право  громадськості  регулярно відвідувати місця несвободи, ознайомлюватися  з умовами перебування, спілкуватись з людьми, що там утримуються, знайомитись з документами та надавати свої рекомендації керівникам установ, закладів щодо усунення виявлених порушень задля покращення умов тримання осіб у таких місцях, попереджувати  катування та неналежного поводження з боку персоналу. Унікальність української моделі НПМ, яка діє як «Омбудсман +» – є абсолютна відкритість роботи та  комунікація з ЗМІ.  Після кожного візиту до місць несвободи, окрім звіту та наданих рекомендацій готується інформація про ситуацію у таких місцях із фотографіями та оцінкою моніторингової групи, який розсилається ЗМІ,  публікується на сайтах НПМ, Уповноваженого ВРУ з прав людини, ГО «Україна без тортур», проводяться прес- брифінги, круглі столи за участю представників органів місцевої влади,  та знов таки ж ЗМІ.

Присутнім було презентовано  діяльність ГО «Україна без тортур» та відокремленого підрозділу у Миколаївській області, як  приклад успішного правозахисного активізму   у громадах Миколаївської області. Ознайомлено з візією, цілями, місією та досягненнями організації, а також  до перегляду було запропоновано  документальний фільм в якому показані реальні моніторингові візити представників Офісу Омбудсмана за участю громадських моніторів  та  реалії сучасних місць несвободи.

Світлана Одінцова, представниця Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини у Миколаївській області приєдналися до заходу та ознайомили присутніх  з функціями, повноваженнями Офісу Омбудсмана щодо захисту прав людини.

     Голова ГО «НеZалежна Платформа» – Надія Антоненко  розповіла про роль  ЗМІ у правозахисній діяльності. Вона зазначила : « ЗМІ відіграє не маловажну роль у правозахисній діяльності громадських організацій, оскільки взаємодія громадськості з ЗМІ сприяють актуалізації громадської думки, формуванню суспільної свідомості й світосприйняття, а також це є головним інструмент комунікації між громадськістю та органами місцевої влади.

     Цікавим був обмін інформацією з правозахисними організація : ГО «Молодіжний центр наукової діяльності», ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва», ГО “Навчально – методичного центру захисту прав людини, ГО «НеZалежна Платформа»  про особистий  позитивний досвід  роботи  щодо відстоювання прав людини у громадах.

Обговорюючи виклики з якими стикаються організації  та позитивний досвід у правозахисній діяльності – присутні  дійшли висновку, що саме громадський контроль з боку правозахисних організацій є запорукою безпеки членів громади.

      Ініційований круглий стіл відокремленим підрозділом ГО «Україна без тортур» у Миколаївській області також  надав змогу правозахисним організаціям обговорити потреби, які існують в громадах для функціонування місць несвободи, а також  висловити свою стурбованість  щодо бар’єрів у  зв’язку  з  карантинними обмеженнями,  акцентуючи  увагу присутніх, що карантин не привід для порушення прав людини у  місцях несвободи.


Захід відбувся за ініціативи ГО “Україна без тортур” та за підтримки МФ “Відродження”.