Поділитися

Члени ГО «Україна без тортур» Херсонської області Оксана Тропіна, Тетяна Ромаданова, Володимир Куценко та Валерій Грець взяли участь в обговоренні презентації проекту, що впроваджується з 2018 року в Україні. Система REAct (“Rights-Evidence-Action” – «Права-Докази-Дія») дозволяє фіксувати порушення прав представників ключових груп, вразливих до ВІЛ та туберкульозу (ТБ), і реагувати на них.  Кожен випадок порушення прав, зокрема некоректне ставлення співробітників правоохоронних органів чи медичних установ, прояви насильства, розголошення ВІЛ-статусу чи відмова у наданні медичних послуг, або їх надання у неповному чи неякісному обсязі – порушують права зазначених осіб на гідне життя та  чинять негативний вплив на ефективність заходів з протидії поширення ВІЛ/ТБ в контексті профілактики та лікування.

У 2020 році проект розширив функціонування системи REAct в усіх регіонах України. Херсонськак область також долучилась до роботи задля усунення немедичних бар’єрів на шляху протидії ВІЛ/ТБ МБФ «Альянс громадського здоров’я».

REAct використовує інструмент, який дозволяє фіксувати інформацію про випадки порушення прав представників ключових груп у різних регіонах України, коли такі повідомлення надходять до місцевих організацій, які працюють у сфері профілактики ВІЛ/ТБ. В подальшому отримана інформація про випадки порушення прав підлягає аналізу з метою отримання узагальнених даних про географію, частоту та види порушень і задля розробки відповідних національних стратегій реагування. Водночас, система також покликана надавати консультації щодо отримання допомоги в кожній конкретній ситуації порушення прав і попередження подібних випадків, як на індивідуальному, так і на системному рівні.

Тепер до реалізації проєкту залучені і представники відокремленого підрозділу «Україна без тортур» в Херсонській області, монітори національного превентивного механізму Оксана Тропіна, Тетяна Ромаданова, Володимир Куценко та Валерій Грець.

На сьогоднішній день усунення немедичних (зокрема, таких, що стосуються порушень прав людини) бар’єрів на шляху доступу до профілактики та лікування ВІЛ та туберкульозу є важливим компонентом міжнародних зусиль із подолання цих епідемій та частиною стратегії Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією на 2020-2022 роки та залишаються на контролі Уповноваженого з прав людини.