Поділитися

У рамках реалізації національного превентивного механізму працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з представником громадськості здійснили моніторинговий візит до державної установи «Коломийська виправна колонія (№ 41)» та Коломийської міської медичної частини № 41 філії ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Чернівецькій, Івано-Франківській та Закарпатській областях, де вивчали стан дотримання прав засуджених осіб.

Під час здійснення візиту члени моніторингової групи ознайомились з умовами утримання в’язнів, службовою та медичною документацією, провели вибіркове опитування утримуваних осіб. Члени моніторингової групи відмітили, що більшість наданих рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків під час попереднього візиту у 2019 році виконано.

Попри обмежене фінансування, в установі проведено роботу щодо приведення умов тримання в’язнів у відповідність до вимог національного законодавства, зокрема проведено ремонти в приміщеннях збірного відділення, прогулянкових двориках, проводяться ремонтні роботи по облаштуванню камер, де утримуються особи.

Проте, під час візиту виявлено порушення вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій у сфері поводження із в’язнями.

Більшість відвіданих камер дільниці слідчого та дисциплінарного ізоляторів й арештного дому потребують поточного ремонту, не забезпечені належним штучним освітленням. В окремих камерах стіни вологі та вкриті грибком.

Під час моніторингового візиту виявлено порушення права засуджених на приватність. Так, у зв’язку із проведенням ремонтних робіт в більшості відділень соціально-психологічної служби ліжка розташовані впритул одне до одного, що не забезпечує особистого простору утримуваним та порушує визначену кримінально-виконавчим законодавством норму площі на одну особу в 4 м².

В окремих камерах дільниці слідчого ізолятора виявлено порушення вимоги статті 8 Закону України «Про попереднє ув’язнення» щодо роздільного тримання осіб, узятих під варту, що може призвести як до криміналізації ув’язнених, так і виникнення конфліктів між утримуваними.

Надання медичної допомоги в установі здійснюється на належному рівні. Під час опитування утримуваних осіб скарг щодо надання медичної допомоги не надходило. Медичні працівники та персонал ДКВС забезпечені засобами індивідуального захисту дихальних шляхів та шкіри, антисептиками для рук, запас засобів індивідуального захисту на сьогодні достатній.

Проводяться заняття із медичними працівниками з питань дотримання вимог протиепідемічного режиму, біологічної безпеки та біологічного захисту при виявленні особи, що відповідає визначеному випадку COVID-19.


“Візит здійснено в рамках меморандуму про співпрацю ГО “Україна без тортур” із БО ” FREE ZONE”, за фінансової підтримки Благодійної організації «100 ВІДСОТКІВ ЖИТТЯ”