Поділитися


В період 10-12 грудня 2020 року у 9 регіонах України відбулись тренінги для адвокатів безоплатної правової допомоги на тему “Кримінальний процесуальний кодекс України: застосування крізь призму європейських стандартів”.

Під час тренінгу адвокати розібрали низку кейсів, розібрашись з якими, адвокати БПД отримали нові перспективи розуміння кримінального процесуального кодексу. До вашої уваги кейс № 2 – затримання.

СТАДІЯ ЗАТРИМАННЯ

ЩО БАЧИТЬ АДВОКАТ, ЯКИЙ ПРИБУВАЄ НА ЗАТРИМАННЯ?

20  травня о 17:40 Дніпровський регіональний центр з надання безоплатної правової допомоги видав доручення адвокату Красовському В.І. щодо здійснення захисту Нестеренко Олівії Вікторівни. Нестеренко О.В. є підозрюваною у вчиненні злочину, передбаченого частиною 4 статті 187 КК України.

Прибувши о 18:00 до СВ Індустріального ВП Дніпровського ВП ГУНП в Дніпропетровській області до кабінету слідчого, адвокат побачив молоду дівчину, яка сиділа на стільці та мала дуже пригнічений і переляканий вигляд, та трьох чоловіків. Один із чоловіків, який сидів за столом, представився слідчим. Він щось друкував  за комп’ютером. Двоє інших стояли над дівчиною і розмовляли з нею. Як сказав слідчий, це були працівники карного розшуку.

Дівчина виявилася Нестеренко Олівією Вікторівною.

Визначіть першочергові кроки адвоката.

Фабула справи за версією Нестеренко Олівії Вікторівни

Олівії Нестеренко 17 років. У день напередодні  о 16-ій годині до неї в училище прийшли незнайомі їй чоловіки, представились поліцейськими та сказали, що вона має йти з ними, інакше вони одягнуть на неї наручники і поведуть у відділ поліції силоміць. Олівія вимушена була погодитись, оскільки зрозуміла, що в неї немає вибору. У поліцейській машині вони приїхали у відділ поліції, де її почали допитувати троє поліцейських. Вона не зрозуміла, хто з них хто. Для неї було лише зрозуміло, що це поліцейські.

На їх запитання, скільки їй років, вона повідомила, що 18, оскільки злякалась, що якщо скаже, що їй 17, то одразу викличуть її батька. А вона цього боялась.

Поліцейські розпитували її про події 18 травня 2020 року.  Сказали, що їм все відомо, що її «друзі вже розкололись» і нібито «зізнатись у всьому — це її єдиний шанс залишитись або свідком у справі, або відбутися мінімальним покаранням».

Олівія декілька разів просилася піти в туалет, але поліцейські їй не дозволяли цього робити, говорячи, що «підеш, коли все розкажеш», «тут ми вирішуємо, коли кому ходити у туалет».

Поліцейські  сказали, що вона має дати письмові пояснення, і поки вона не зізнається, то її нікуди не відпустять. І вона розповіла їм наступне.

«Приблизно на початку травня 2019 року мій хлопець Максим з його друзями (Стасом та Денисом) запропонували мені заробити гроші. Я не дуже вникала в їх розмови про це.  На запитання, що мені необхідно робити, вони сказали, що просто скористатися своєю вродою та відволікти заможного чоловіка, поки вони заберуть у нього гроші та інші речі, які потім можна буде продати. Я спочатку не погодилась, оскільки розуміла, що це незаконно, але хлопці вмовляли і запевнили, що ніхто не постраждає. За планом, я мала прийти в клуб, де часто буває  Михайло Тирнавський, познайомитися з ним. Потім підсипати йому у напій снодійне і вивести на вулицю подихати повітрям, на вулиці він мав заснути. Так все і відбулось. Коли Михайло заснув, я написала смс Максиму і відійшла до головного входу в клуб, де чекала Максима з хлопцями. Через декілька хвилин вони підійшли до мене, і ми поїхали  до Стаса додому. Там вони роздивлялися вкрадене у Михайла, і мені дістався мобільний телефон, який я згодом планувала продати».

Поліцейські сказали їй видати  крадений телефон, повідомивши, що вона зобов’язана їм його віддати, а то «буде гірше».  Олівія віддала їм телефон, який належав Тирнавському. Після чого поліцейські дали їй підписати якісь папери. Вона не вчитувалась.

Потім один із поліцейських сказав, що Олівії необхідно залишитись у відділі поліції на ніч, а наступного дня їй викличуть адвоката і вирішать, що з нею робити. Вона спала на стільцях у кабінеті слідчого. Наступного дня після обіду слідчий почав складати якісь документи і давав їх підписувати Олівії. Вона особливо не вчитувалась і просила, щоб її відпустили додому. Поліцейські говорять, що Тирнавського було серйозно поранено тієї ночі, але Олівії про це нічого невідомо. Вона хоче додому. Батько про те, що вона знаходиться в поліції, нічого не знає.

На стадії затримання адвокат отримує копії таких документів:

Повідомлення про підозру
Протокол затримання

ПРИКЛАД ПРОТОКОЛУ


Публікація була створена ГО «Україна без тортур» за підтримки Ради Європи в Україні в рамках проведення тренінгів для адвокатів БПД «Кримінальний процесуальний кодекс України: застосування крізь призму європейських стандартів»