Поділитися

Чому спільноті слід приділити увагу проблемам ЛГБТ-осіб у СІЗО та УВП? Чи дійсно є серйозні загрози? Безперечно так!

Наразі у Петербурзі вирішується доля засудженої трансгендерної людини, яка є чоловіком тільки по документам і ризикує потрапити в чоловічу колонію, де, як попереджають експерти, його чекає насильство і приниження.

Сергій (ім’я змінене), засуджений до 4,5 років колонії за поширення наркотиків, народився дівчинкою. До свого ув’язнення Сергій встиг поміняти документи, і тепер за паспортом він чоловік. Він приймає гормональні препарати, але повністю здійснити перехід, тобто змінити своє тіло хірургічним шляхом, Сергій не встиг. В нього в яєчниках є новоутворення і ще зберігається фертильність, йому необхідно в подальшому видалити матку і яєчники. Зараз він знаходиться в СІЗО, але скоро йому доведеться відправитися в колонію. І якщо ж ця колонія буде чоловіча, його статева недоторканість буде під безпосередньою загрозою, там може трапитися все, аж до загроз зґвалтування та настання вагітності.

На щастя та великий подив, суд не проігнорував, як зазвичай, ці обставини обвинуваченого. Суддя перевірила документи з РАЦСу, на підставі яких відбулася зміна статі в паспорті, сторона обвинувачення запропонувала проведення судово-медичної експертизи. В результаті суддя винесла вирок, в якому прямо вказала, що оскільки отримані такі результати експертизи і анатомічна будова Сергія відповідає жіночої статі, вона призначає йому покарання у вигляді позбавлення волі в колонії не суворого, а загального режиму, і вказала у вироку жіноче СІЗО.

Захист також хвилювало питання, чи можливо в умовах СІЗО продовжувати гормональну терапію, необхідну Сергію. Адже неправильний прийом цих препаратів або їх скасування може спричинити не просто різке погіршення здоров’я людини, а й загрозу його життя. Він був направлений на медичний огляд, який підтвердив таку необхідність. І наразі вона йому проводиться – але тільки тими гормонами, які надають його родичі і друзі. У СІЗО в’язнів гормональними препаратами не забезпечують. Але ці кроки вже значні – вони згодні ці препарати приймати і робити уколи згідно з графіком.

Але зараз все ж стоїть питання – куди його направлять. Зараз в СІЗО він не в жіночій камері, а в одиночній. Але так не може тривати весь термін, одиночне ув’язнення – це непропорційно важке покарання. Перебування в жіночій колонії може виявитися психологічно вкрай важким, це буде постійна гендерна дисфорія, якщо ж його відправляють в чоловічу колонію, головна небезпека – це постійне психологічне насильство протягом всього терміну перебування, фізичне насильство і навіть фізична розправа. Він відрізняється від всіх, а рівень агресії в тюрмі дуже високий. Також постає питання, хто буде його постачати гормонами весь термін і чи зможе пенітенціарна система забезпечити йому безпеку.

Хоч тут ми бачимо певну усвідомленість проблеми, але ситуації, з якими зазвичай стикаються трансгендерні люди демонструють неготовність пенітенціарних систем до роботи з ЛГБТ-людьми. Допоки система діє за старими правилами, дискримінація на основі сексуальної орієнтації та гендерної дискримінації – неминуча.

Деталі за посиланням: https://www.severreal.org/a/31116237.html?fbclid=IwAR3HSjtwGRSxgIHxO2Fxu1L8NumPStupl6d0CCR295IM0O7CRyoZHKaBMH4