Поділитися

Департаменту соціального розвитку Черкаської обласної державної адміністрації підпорядковуються 14 інтернатних закладів, серед яких: Звенигородський будинок-інтернат для осіб з інвалідністю та престарілих, Ротмістрівський будинок-інтернат для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, Черкаський геріатричний пансіонат, та 11 психонерологічних інтернатів, 1 з яких дитячий. Станом на 25 січня 2021 року на повному державному утриманні в них перебувало 2174 підопічних, з них 187 – це вихованці/підопічні Смілянського дитячого будинку інтернату.

Згідно з Типовим положенням, психоневрологічні інтернати є стаціонарними інтернатними закладами для соціального захисту, що утворюються для тимчасового або постійного проживання/перебування осіб із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги, соціальних послуг та комплексу реабілітаційних заходів.

Одним з основних завдань інтернату є забезпечення прав та інтересів підопічних, створення належних умов для проживання/перебування, соціально-побутового обслуговування, та надання медичної допомоги підопічним. Відповідно до встановлених норм, підопічні повинні забезпечуватись лікарськими засобами, технічними та іншими засобами і виробами медичного призначення у порядку, встановленому законодавством. Також адміністрація інтернату повинна забезпечити проведення санітарно-гігієнічних, протиепідемічних заходів.

За результатами проведеного дослідження щодо готовності закладів соціального захисту до реагування на пандемію коронавірусної хвороби (COVID-19) з’ясовано, що інтернатні установи впровадили ряд протиепідемічних заходів з метою попередження занесення вірусу працівниками, отримувачами соціальних послуг та відвідувачами, а саме:

 • в закладах, відповідно до ризиків інфікування, визначено зони (чиста і брудна);
 • працівники закладу поінформовані та заохочуються до того, щоб у разі поганого самопочуття залишатися вдома;
 • кожен, хто заходить на територію закладу, проходить скринінг щодо наявності симптомів COVID-19;
 • на вході в приміщення з вулиці розміщені диспенсери/станції із спиртовмісним антисептиком для обробки рук;
 • в місцях найбільшої частоти можливих візуальних контактів (наприклад, коридор) розміщені візуальні нагадування щодо необхідності дотримання та правил/практик респіраторної гігієни і етикету кашлю (наприклад, стенди, наліпки-нагадування, плакати);
 • з отримувачами послуг проводяться бесіди/заняття щодо респіраторної гігієни і етикету кашлю;
 • вироби медичні багаторазового використання (наприклад, тонометри, термометри, пульсоксиметри) дезінфікуються перед кожним повторним використанням;
 • вологе прибирання в коридорах і кімнатах/палатах проводиться тричі на добу;
 • дезінфекція підлоги в коридорі проводиться один раз на добу із використанням хлорвмісного дезінфекційного засобу;
 • дезінфекція поверхонь в кімнатах/палат отримувачів соціальних послуг проводиться один раз на добу із використанням спиртовмісних дезінфекційних засобів (обробляються поверхні до яких часто доторкуються);
 • відвідування установ і закладів соціального захисту населення, в яких тимчасово або постійно проживають/перебувають громадяни похилого віку, ветерани війни і праці, особи з інвалідністю, особи зі стійкими інтелектуальними або психічними порушеннями, установ і закладів, що надають соціальні послуги сім’ям/особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, крім установ і закладів, які надають соціальні послуги екстренно (кризово) на період дії карантину заборонено.

Усі працівники інтернатних закладів забезпечені засобами індивідуального захисту. Під час моніторингових візитів також з’ясовано, що вихованці/підопічні поза межами власних кімнат/палат перебувають без захисних масок, які б покривали рот і ніс. В той же час запаси комплектів ЗІЗ є в достатній кількості.


The grant for NGO Ukraine Without Torture was provided by the Black Sea Trust, a Project of the German Marshall Fund of the United States. Opinions expressed in this publication do not necessarily represent those of the Black Sea Trust or its partners.