Поділитися

Сьогодні, 17 травня, відзначається Міжнародний день проти гомофобії і трансфобії. Наша команда наразі активно працює над тим, щоб актуалізувати цю проблему в аспекті місць несвободи та знайти шляхи для викорінення порушень прав ЛГБТ.

Вселяє надію на зміни підтримка, яку ми отримали під час обговорення першого в Україні аналізу нормативно-правових актів, які регулюють діяльність установ виконання покарань та СІЗО, в аспекті ризиків дискримінації чи насильства, вмотивованому ненавистю на основі сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.

До розмови долучились представник Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини, представники Міністерства юстиції України, представник від офісу Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики, представник ГО «АЛЬЯНС.ГЛОБАЛ», координатор з політики та законодавства національного ЧСЧ-консорціуму Святослав Шеремет та інші правозахисники.

 Представник Уповноваженого з питань дотримання рівних прав і свобод Віктор Вікторович Іванкевич висловився: «Обговорювана тема дійсно є важливою. За 2020 рік, як також зазначено у щорічній доповіді Уповноваженого ВРУ з прав людини, є 11 звернень про порушення прав ЛГБТ-осіб, однак не було жодного з місць несвободи. Слід порушити питання навчання персоналу місць несвободи відповідно до цих проблем, адже наразі вони не бачать і не хочуть бачити проблем у свої закладах.»

 Полковник внутрішньої служби Калівошко Валерій Миколайович, начальник Управління ресоціалізації та соціальної реабілітації Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, підтримав, зазначаючи, що: «Змін потребує філософія персоналу пенітенціарних закладів і підвищення знань. Друге питання – це законодавче та нормативне врегулювання, тому що першочергово працівники дійсно підпорядковуються національному законодавству. Складністю залишається також здійснення моніторингу (ЛГБТІ, ЧСЧ -ред.) категорії засуджених, що належать до спільноти ЛГБТ, таким чином, щоб не створити додаткових загроз та не заподіяти шкоди у подальшому. Психологи пенітенціарних закладів наразі не мають інструменту або програм психологічного впливу по роботі з ЛГБТ. Ця тема є новою та важливою для внесення змін. Представники Міністерства юстиції зацікавлені у тому, щоб визначати напрямки для перших кроків на цьому шляху: у сфері роботи з персоналом чи просвітницька роботи з засудженими.»

 Святослав Шеремет, координатор з політики та законодавства національного ЧСЧ-консорціуму, висловив свою позицію: «Скільки ЧСЧ чи ЛГБТ-представників у місцях позбавлення волі станом на сьогодні нам не потрібно. Наша потреба – зробити систему місць несвободи сенситивно-інклюзивною до ЛГБТІ у всьому спектрі. Довести, що перебування будь-якої людини з числа ЛГБТІ у місцях несвободи не зашкодить їй з позиції її сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.»

Під час обговорення були підняті найгостріші питання, складність у вирішенні яких постає перепоною наразі перед правозахисниками: як проводити моніторинг порушення прав ЛГБТ-осіб без загрози для засуджених, які перші інструменти імплементувати на національному рівні. Одним з таких механізмів є одиночне тримання, але наразі, як показує міжнародна практика, воно має певний негативний вплив на засуджених через тримання в неналежних умовах, підвищений стрес та загрозу психічному здоров’ю ув’язненого, а також обмеження соціальної активності засуджених (доступ до дозвілля, читальних матеріалів, юридичної чи медичної підтримки та інше).

 «Помилковим є спосіб виокремлення ЛГБТ із всіх, хто перебуває в місцях несвободи. Необхідно робити вивчення дотримання прав людини щодо будь-якої засудженого. Але при аналізі дотримання чи недотримання прав людини для цієї категорії людей, слід робити декілька скринінгових запитань, які дозволять зрозуміти, чи належить ця особа до числа ЛГБТ.» – наголосив Святослав Шеремет.

 Важливо, що учасниками зустрічі, було оголошено про відкритість до співпраці у сфері захисту прав ЛГБТ у місцях позбавлення волі. Ми впевнені, що об’єднавши досвід з різних сфер буде досягнуто значних результатів у цій темі.


Захід організований за підтримки Freedom House Ukraine.

 Аналіз був підготовлений експертом з пенітенціарних питань, доктором публічного права Вадимо Човганом, та кандидатом юридичних наук, старшим науковим співробітником, виконавчим директором ГО “Україна без тортур” Костянтином Автуховим.

 Запис обговорення за посиланням: https://youtu.be/xTTAu2z_isA