Поділитися

Дослідження на тему «COVID-19 у місцях несвободи системи соціального захисту: підсумки першого року пандемії» було направлене на пошук як прогалин у реагуванні на COVID-19 у місцях несвободи соціального типу, так і виокремлення низки заходів, які б могли бути поширені Україною надалі через їх позитивний вплив та ефективність.

Пропонуємо вашій увазі низку найкращих практик, які рекомендовані для запозичення.

В окремих областях було запроваджено вахтовий метод роботи. Наприклад, в Полтавській області переглянуто режим роботи медичного та обслуговуючого персоналу та введено вахтовий метод роботи на час дії карантину. За результатами проведеного дослідження, встановлено, що у відвіданих інтернатних закладах 1606 працівників, в тому числі і медичний персонал, безпосередньо забезпечує цілодобове обслуговування  799 підопічних/вихованців. Одночасно в зміні перебувало 199 осіб, графік черговості персоналу, що залишався у закладі до закінчення карантину, передбачав від 7 до 14 робочих днів за вахтову зміну, в залежності від режиму роботи та відпочинку. З урахуванням премій середньомісячна заробітна плата обслуговуючого персоналу становила 10130 гривень (до пандемії цей персонал отримував середню заробітну плату у розмірі 5000 – 6000 гривень).

В Івано-Франківській області в одному із геріатричних пансіонатів області за погодженням з профспілковим комітетом на деякий період також було змінено режим роботи із звичайного на вахтовий. Моніторинговий візит до Івано-Франківського геріатричного пансіонату 26 травня 2020 року вказав на те, що в пансіонаті вживалися заходи щодо протидії поширенню коронавірусної інфекції відповідно до встановленого режиму роботи. У зв’язку із ухваленням рішення керівництвом установи про роботу установи в закритому режимі на весь період карантину, після завершення зміни, яка відпрацювала вахтовим методом 21 день, запроваджено практику тестування працівників, які заступають на зміну. Для підтвердження варто зазначити, що на день візиту в пансіонаті були наявні швидкі тести на SARS-CoV 2 (IgG,IgM) в кількості 127 одиниць.

Деякі заклади шукали альтернативні рішення у випадку нестачі кадрів. Наприклад, у Дніпропетровському дитячому інтернаті є доступ працівникам до «гарячих ліній» з надання психологічної підтримки. У приміщеннях, які використовуються виключно працівниками, наявна інформація із зазначенням телефонів «гарячих ліній» (наприклад, наявні наліпки). У закладі працює або періодично запрошується психолог. Психологічна підтримка включає техніки подолання страху захворювання та смерті.

Спільними зусиллями Департаменту соціального розвитку Херсонської ОДА, іншими юридичними та фізичними особами організовано надання благодійної допомоги інтернатним закладам області засобами індивідуального захисту, дезінфектантами, безконтактними термометрами, експрес-тестами тощо.

Можна відмітити як позитивну тенденцію те, що окрім ЗІЗів, антисептиків, засобів для дезінфекції приміщень, миючих засобів, засобів гігієни та захисних костюмів, ще закуповувалися кисневі концентратори, як, наприклад, у Черкаській області інтернатними закладами придбано 7 кисневих концентратори на суму 220 тис. грн, в Полтавській області протягом 2020 року придбано 15 кисневих концентраторів на суму 555,0 тис.грн.

Також практично всіма інтернатними закладами залучалася благодійна допомога. Наприклад, у Черкаській області від БО „Фонд родини Нечитайло“ надано допомогу у вигляді засобу дезінфекції (на суму 29,4 тис. грн); засобу антисептичного для обробки рук (19,7 тис. грн.); рукавичок латексних (2,4 тис. грн.); респіраторів без клапана (44,6 тис. грн.); антисептика (1,8 тис. грн.); оприскувача (1,1 тис. грн).

У рамках проєкту «Покращення готовності та спроможності реагувати на COVID-19 у геріатричних будинках / будинках престарілих у шести найбільш постраждалих від COVID-19 регіонах України» Фондом Народонаселення ООН в Україні в грудні було закуплено для 15 геріатричних закладів у Львівській, Херсонській, Івано-Франківській, Київській, Одеській та Чернівецькій областях засоби індивідуального захисту, дезрозчини та засоби для прибирання. А саме медичні маски, рукавички, захисні щити, костюми, антисептики, засоби для миття підлоги, дезінфектори, мило та ін. Крім того, 20 працівників з будинків-інтернатів для громадян похилого віку та осіб з інвалідності взяли участь у тренінгу щодо організації та впровадження системи профілактики інфекцій та інфекційного контролю в закладах соціального захисту в умовах пандемії COVID-19.

Також, серед 15 геріатричних закладів Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні було розповсюджено інформаційні брошури для персоналу геріатричних закладів та людей похилого віку.

Окрім цього, на Львівщині працювала благодійна програма COVчег, метою якої є проведення медико-соціальних, психологічних протиепідеміологічних заходів, які сприяють максимальному дотриманню умов карантину/самоізоляції для категорій людей, які належать до груп ризику, та підтримка медичного персоналу, який працює з інфікованими коронавірусною інфекцією.

У червні 2020 року лікарі благодійного проекту “COVчег” розпочали тестування в Львівському геріатричному пансіонаті. За словами головного лікаря благодійного проекту “COVчег”, тести їм надало управління охорони здоров’я Львівської міської ради.


The grant for NGO Ukraine Without Torture was provided by Black Sea Trust for Regional Cooperation, a Project of the German Marshall Fund of the United States. Opinions expressed in this publication do not necessarily represent those of the Black Sea Trust or its partners.