Поділитися

У національному законодавстві України закріплена заборона катувань – заподіяння сильного фізичного чи морального страждання чи болю, включно з примусом та залякуванням, які ґрунтуються на дискримінації особи за тією чи іншою ознакою. До видів катувань можна віднести сексуальне та гендерне насильство, які, на жаль, є системною проблемою в місцях несвободи в Україні та світі.

Вразливою групою є представники спільноти ЛГБТ+, які найчастіше страждають від насильства у місцях позбавлення волі. ЛГБТ+ люди в місцях несвободи стикаються зі спектром небезпек: насильство, дискримінація, жорстоке поводження з боку ув’язнених та адміністрації, одиночне утримання без доступу до загальних заходів та відсутність доступу до якісних медичних послуг зокрема.

Для того, щоб зрозуміти ти дати оцінку проблемам ЛГБТ+ людей в місцях позбавлення волі України, ГО “Україна без тортур” за підтримки Freedom House Ukraine провела аналіз національного законодавства, яке регулює діяльність УВП та СІЗО, щоб зрозуміти, які норми сприяють розвитку ризиків дискримінації чи насильства на основі сексуальної орієнтації та гендерної ідентифікації.

Важливим аспектом було виокремлення таких категорій, як представники ЛГБТ+ та ЧСЧ (чоловіки, які практикують секс з чоловіками), а також вивчення проблем, з якими зіштовхуються засуджені, адже кожні мають свої особливості та ризики.

У дослідженні вивчено та викладено основні проблеми національного законодавства, низку конкретних норм, які обмежують права представників ЛГБТ+ спільноти, що перебувають у місцях несвободи, та передбачено ризики, які вони несуть. Також було здійснено аналіз міжнародного законодавства, в пошуку такого, яке достатньою мірою враховувало б потреби ЛГБТ+ спільноти для подальшого вироблення політик, спрямованих на захист цієї категорії засуджених на національному рівні.