Поділитися

Чи ефективна модель здійснення незалежних моніторингових візитів у місця несвободи представниками спільноти моніторів національного превентивного механізму?

Про це йшлося сьогодні у Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини під час круглого столу щодо обговорення перших підсумків реалізації пілотного проєкту «Регіональні групи національного превентивного механізму».

Даний Проєкт стартував з початку року та надав можливість громадським моніторам здійснювати повторні візити у місця несвободи без участі представників Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

На конкурсній основі були відібрані керівники регіональних груп НПМ, які разом з моніторами НПМ здійснили 12 моніторингових візитів до місць несвободи у Волинській, Львівській, Сумській областях.

Експерти із сфери захисту прав людини обговорили перші результати пілоту, ефективність роботи регіональних груп НПМ в Україні, виклики та переваги такої моделі, а також напрями її удосконалення.

Зокрема, директор Департаменту з питань реалізації НПМ Катерина Погорська зазначила, що враховуючи позитивний досвід реалізації Проєкту, громадські монітори зможуть професійно і на належному рівні здійснювати візити у місця несвободи і надалі. Водночас спікер наголосила на необхідності постійного підвищення кваліфікації та усвідомлення своєї відповідальності при вирішенні стратегічно важливих завдань.

Серед найбільш поширених проблем, які були виявлені під час моніторингових візитів у місця несвободи, можна навести наступні:

  • неналежні умови утримання;
  • неналежні умови для забезпечення безперешкодного доступу осіб з інвалідністю до будівель та приміщень;
  • відсутність належного медичного забезпечення;
  • не налагоджено контакти з відповідними центрами безоплатної вторинної правової допомоги;
  • факти катувань і жорстокого поводження з боку персоналу закладів соціальної сфери.

Виконавчий директор ГО «Україна без тортур»Костянтин Автухов, презентував пропозиції змін до порядку, які мають вирішити організаційні проблеми та попередити негаразди при реалізації проєкту після його пролонгації.

Ділилися своїм практичним досвідом і очільники регіональних груп НПМ. Так, Юрій Татомир, керівник регіональної групи НПМ у Львівській області, наголосив на необхідності залучення під час моніторингових візитів відповідних фахівців та експертів: “Це дало б нам можливість бути більш професійними, і більш глибоко занурюватися у специфіку функціонування закладів соціальної сфери”.

Наостанок, Наталія Бородич, представник Уповноваженого з дотримання прав людини в місцях несвободи, закцентувала на необхідності побудови дієвої комунікації громадських моніторів з представниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, аби пілотний проєкт приніс очікуваних результатів.


Пілотний проєкт реалізовується у співпраці Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини та ГО “Україна без тортур” за підтримки МФ “Відродження”.