Поділитися

ЛГБТ в місцях несвободи – це гостра, місцями складна, а для деяких табуйована тема. Але ми вважаємо, що вона є важливою та вимагає втручання й методичної роботи задля її вирішення. На наше переконання, наразі сексуальне та ґендерне насильство є системною проблемою в установах виконання покарань.

Тому за підтримки представництва Freedom House в Україні наша команда організувала тренінг “ЛГБТ в місцях позбавлення волі: забезпечення сенситивності моніторингових механізмів до чинників сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності в умовах України”.

Учасниками тренінгу стали монітори НПМ, які під час заходу:

🔹️ обговорили суспільні уявлення та міфи про ЛГБТ та ЧСЧ;

🔹️ розглянули ризики та обмеження при спілкуванні з “відторгнутими від загалу”;

🔹️ дослідили міжнародне та національне нормативно-правове регулювання;

🔹️ обговорили ризики, з якими можуть зіткнутися монітори НПМ;

🔹️ розробили запитання для включення в чек-лист, з яким будуть відвідувати місця несвободи.

Одним із тренерів на заході був регіональний експерт Євразійської коаліції зі здоров’я, прав, ґендерного та сексуального розмаїття, національний експерт Експертної групи з питань здоров’я й прав геїв та інших ЧСЧ в Україні Святослав Шеремет. Він зазначив на гострій необхідності покращувати систему виконання покарань для того, щоб вона працювала в інтересах всіх контингентів засуджених, включаючи як людей з категорії ЛГБТ, так і категорії “відторгнутих від загалу”, до якої зазвичай потрапляють особи, які практикують одностатевий секс.

“Внаслідок проведеного тренінгу ми зрозуміли де проблемні зони, соціокультурні та поведінкові чинники. І ми розуміємо, як нам далі побудувати роботу національного превентивного механізму та громадськості для того, щоб з різних боків міжсекторально проблему ЛГБТ в місцях несвободи виявити і почати вирішувати,” – підсумував Святослав Шеремет.

“Тема не поширена на загал, але вона дуже болюча і її основи криються ще з часів радянського союзу. Даний тренінг – це один з таких етапів удосконалення спеціалістів, які працюють у цьому напрямку” – сказав учасник тренінгу, монітор НПМ з Волині Антоній Мельник.

“Я думаю, що система буде пручатися дуже сильно, намагатися відійти від теми, – поділилися роздумами учасниця тренінгу, монітор НПМ з Одеси Людмила Ямщикова, – але тема дуже важлива, вона назріла дуже давно. Не один, не два і не 10 років. І якщо не зараз братися за неї, то ми вже просто обростаємо цим. Вона стає достатньо повсякденною, а так не має бути.”

Виконавчий директор ГО “Україна без тортур” Костянтин Автухов зазначив, що під час тренінгу учасники розробили першу чернетку чек-листу, разом з яким монітори НПМ будуть відвідувати установи виконання покарань: “Сподіваюся, що за результатами заходу більше 12 моніторів отримають додаткові знання у сфері ЛГБТ+, будуть надалі їх поширювати та використовувати у фахових моніторингових візитах. Зокрема, збираючи інформацію про реальний стан справ.”

Переглянути відео з тренінгу можна за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=FoPGOa0A6yw