Поділитися

Монітори НПМ часто стикаються з неналежним поводженням та фактами катувань в місцях несвободи. На жаль, почуті тяжкі історії та виявлені порушення можуть вплинути на емоційний стан моніторів. Важливо, щоб вони піклувалися про себе, прислухалися до самопочуття і могли відновитися після пережитого стресу. Але як це зробити?

Для початку давайте пояснимо, що таке стрес та які його симптоми. За своєю суттю – це реакція організму на перенапруження, негативні або навіть позитивні емоції. Якщо стресів стає занадто багато, людина слабшає, втрачає сили, здатність вирішувати проблеми і може отримати серйозні захворювання.

Симптоми стресу можуть поступово наростати або виникати раптово, протягом декількох хвилин. Наприклад, з’являється тривога, яка зазвичай триває недовго та протікає у вигляді емоційних вибухів. Вони супроводжуються почуттям страху і такими реакціями організму, як посилене серцебиття та потіння.

До симптомів також можна віднести м’язову напругу, втому, дратівливість, порушення пам’яті, безсоння, труднощі з концентрацією уваги, поганий настрій, підвищену стомлюваність. Треба зазначити, що різні люди відповідають на стрес по-різному. Наприклад, одні починають багато їсти, а інші навпаки зовсім втрачають апетит.

Ось кілька порад, як уникнути стресу:

  • навчитися говорити собі “ні”, не брати на себе вирішення дуже багатьох проблем, тим більше чужих, визначивши межі власних можливостей;
  • у будь-якій ситуації слід зберігати оптимізм;
  • прагнути до розумної організованості в роботі та побуті;
  • не бути максималістом та вчитися радіти життю;
  • не копатися в своєму минулому і тим більше не шкодувати про те, що не зробив колись або зробив не так;
  • дотримуватися правильного режиму харчування, сну і відпочинку. Не зловживати алкоголем, утримуватися від шкідливих звичок;
  • вести здоровий активний спосіб життя, займаючись щодня фізичними вправами;
  • при необхідності – зниження темпу життя і перегляд деяких життєвих позицій.

Пам’ятайте, що повністю виключити з життя стресові ситуації неможливо. Але можна жити та працювати так, щоб звести їх число до мінімуму і тим самим зберегти здоров’я на довгі роки.

Якщо зараз ви переживаєте стресову ситуацію або у вас є потреба в іншій психологічній допомозі, то можете звертатися за консультаціями до наших менторів. За детальною інформацією звертайтеся до асистентки проєктів Вероніки Черкез – (067)735-08-41.

Публікація підготовлена в рамках проєкту, що реалізовується у співпраці Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини та ГО “Україна без тортур” за підтримки МФ “Відродження”.