Поділитися

Нещодавно моніторингова група здійснила візит до ДУ «Харківська виправна колонія (№43)» та медичної частини №43 філії ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» у Харківській та Луганській областях.

Під час візиту монітори НПМ виявили порушення прав ув’язнених. Серед іншого, монітори встановили, що:

  •  в дільниці карантину, діагностики та розподілу, а також житлових приміщеннях порушуються права засуджених на приватність та не дотримано норму площі;
  • засуджені одного з відділень за рішенням адміністрації установи приймають їжу окремо від інших в’язнів у відділенні, а не у приміщенні їдальні;
  • адміністрацією установи встановлений порядок закриття на замок відкидних ліжок камерах ДІЗО, що є додатковим каральним елементом, оскільки засуджені позбавлені можливості сидіти та лежати на ліжку протягом дня.

Також моніторингова група виявила недоліки в роботі медичної частини, що призводять до порушення права в’язнів на охорону здоров’я та належну меддопомогу.

В інфекційному відділенні медичної частини вже 5,5 місяців перебуває ув’язнений з підозрою на туберкульоз. Проте, як зазначено у документах, аналіз мокротиння ув’язненому не проводився. Ознайомитися із медичною картою засудженого моніторам не вдалося, бо до кінця візиту медики її так  і не надали, аргументувавши це тим, що медичні картки на консультації за межами колонії.

Факт ненадання документів ув’язненого та ігнорування проведення аналізів свідчить про можливе безпідставне утримання засудженого в інфекційному відділенні. Ув’язнений написав звернення на Уповноваженого ВРУ з прав людини і передав його через моніторингову групу, зараз чекає на відповідь.

Вищенаведений випадок говорить про те, що в місцях несвободи інфекційні відділення можуть використовувати як додатковий каральний елемент.

Звертаємо на це увагу моніторів НПМ та наголошуємо на важливості більш детально перевіряти ці відділення. У  них можуть безпідставно утримувати людей і сподіватися, що моніторингова група не зайде до інфекційно хворих, особливо в умовах пандемії на COVID-19.

Публікація підготовлена в рамках проєкту від Netherlands Helsinki Committee, який спрямований на збір та аналіз інформації про проблеми та успіхи в протистоянні COVID-19 в СІЗО та виправних колоніях. Думки, висловлені в цій публікації, не обов’язково відображають точку зору Netherlands Helsinki Committee або його партнерів.