Поділитися

30 серпня 2022 у межах своєї діяльності представники ГО «Україна без тортур» здійснили моніторинговий візит до КЗ «Виноградівський психоневрологічний інтернат»

У зв’язку з повномасштабним вторгненням рф в Україну та руйнуванням внаслідок ракетного удару Оскільського ПНІ Ізюмського району Харківської області на Хмельниччину було евакуйовано близько 300 осіб – підопічних Оскільського ПНІ, які частково були розміщені  в Виноградівському ПНІ. Так, на момент візиту в ПНІ (за юридичною адресою в с. Виноградівка) проживало 25 підопічних з числа внутрішньо переміщених. Окрім того,  департаментом соціального захисту населення Хмельницької ОВА  було прийнято рішення про відкриття  окремого відділення Виноградівського ПНІ для ВПО в с. Скаржинці. Приміщення відділення надане в оренду КНП «Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги» та знаходиться на території  обласної психіатричної лікарні (8,9 відділення лікарні).  В даному відділенні Виноргадівського ПНІ проживає 80 підопічних  (ВПО евакуйовані з Оскільського ПНІ).  

Штатна чисельність працівників інтернату складає 84 штатних одиниці, з них лікарів і медичного персоналу – 9,5 одиниць. Штатна чисельність працівників відділення закладу в с. Скаржинці складає 59,5  штатних одиниці, з них лікарів і медичного персоналу – 5,5 одиниць. Станом на день візиту вакантними були 6,5 посади ( з них 5 – молодший медичний персонал, 1 – електрик, 0,5 – інженер з ремонту). 

На день візиту в закладі в с. Виноградівка  проживало 180 підопічних з яких: 84 недієздатних та обмежено дієздатних (яким судовим рішенням призначено опікунів (піклувальників). Крім того 124 підопічні Виноградівського ПНІ, та 71 підопічному  у відділенні в с. Скарженці встановлено інвалідність. Планова потужність закладу було збільшено з 160 до 185 ліжкомісць, в зв’язку з необхідністю поселення ВПО з Оскільського ПНІ. 

Персонал закладу працює над створенням комфортних умов для перебування підопічних. Так, у закладі завершено капітальний ремонт приміщення лазні, відремонтовано туалетні кімнати, частково проведено ремонтні роботи в житлових кімнатах, частково замінені на нові ліжка з матрацами, є приліжкові тумбочки, шафи, столи та стільці. В декількох кімнатах знаходяться телевізори. Облаштовано медичний блок, карантинна кімната та ізолятор. 

В інтернаті підопічні отримують належне чотирьохразове харчування. Витрати на харчування на одного підопічного на день становлять 84,07 гривень, скарг на якість харчування від підопічних не надходило.

Будівля інтернату обладнана системою пожежної сигналізації, наявні вогнегасники. Територія установи доглянута, багато клумб, квітів та місць для відпочинку .

В кімнаті для відпочинку наявні телевізори, а також столи, за якими підопічні мають можливість грати в настільні ігри (шахмати, доміно та ін.). Інструктором з трудової терапії здійснюється щоденний облік підопічних на заняттях з працетерапії, зокрема з підопічними проводиться арттерапія, музтерапія, вони залучаються до  робіт  з прибирання території,  підсобних робіт тощо. 

В інтернаті вживаються заходи з профілактики та інфекційного контролю відповідно до постанови Головного державного санітарного лікаря України «Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів в закладах стаціонарної психіатричної допомоги, медико-соціального захисту населення на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 09.05.2020.

Здійснюється інформування осіб, які перебувають у закладі, в доступній формі щодо запобігання поширенню COVID-19, шляхів передачі вірусу SARS-CoV-2, профілактики інфікування тощо. Наявні засоби для дезінфекційної обробки рук та поверхонь. Передбачено місце для використаних засобів індивідуального захисту. Щоденно проводиться вологе прибирання приміщень інтернату та їх провітрювання. В інтернаті наявні бактерицидні лампи. Наявний запас жарознижуючих та противірусних препаратів. 

Установа всупереч статті 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» не має ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики. 

Штатним розписом установи передбачено 9,5 ставки медичного персоналу, з них 1,5 ставок лікарів (0,5 ставки сімейний лікар та  1 ставка – лікар-психіатр), проте посада лікаря-психіатра у закладі наповнена тільки на 0,25 ставки.

В медичній частині  закладу, окрім маніпуляційного кабінету не обладнано такі кабінети, як: стоматологічний, фізіотерапевтичний, масажний, лікувальної фізкультури, фіто- та аромотерапії, психолога. 

В ході аналізу медичної документації та відповідно до пояснень працівників установи встановлено, що 21 підопічних приймають  препарати з діючою речовиною Клозапін (азапін), у відділенні ПНІ (с. Скаржинці) – 13 підопічних приймають даний препарат, однак періодичний гемолітичний контроль з початку 2022 року по день візиту ще не здійснювався, що є порушенням наказу МОЗ України від 08.08.1995 № 147 «Про гематологічний контроль при лікуванні лепонексом (клозапіном)», оскільки при лікуванні зазначеним препаратом існує ризик розвитку ускладнень у таких підопічних.

Не зважаючи на те, що в інтернаті  заведено Журнал обліку фактів звернення та доставлення до закладу охорони здоров’я осіб у зв’язку із заподіянням їм тілесних ушкоджень кримінального характеру та інформування про такі випадки органів та підрозділів поліції (далі – журнал), ведення якого передбачено спільним наказом МВС України і МОЗ України від 06.07.2016 № 612/679, травми підопічних фіксуються в «Журналі нагляду та описання проживаючих». 

У закладі не дотримано норми площі на одну особу, деякі ліжка розміщені впритул одне до одного, що не забезпечує приватності. Для достатнього життєвого рівня належить дотримання норми житлової площі не менше ніж 8 кв.м на одну особу, для осіб- користувачів візка  – 10 кв.м (ДБН В.2.2-18:2007. Заклади соціального захисту населення). 

Є потреба в проведенні капітального ремонту приміщення для ліжкохворих (житловий корпус) інтернату. 

До цього часу в інтернаті не запроваджено диференціації догляду, не створені відділення інтенсивного догляду, соціально-медичної корекції, соціальної реабілітації, підтриманого проживання, паліативного/хоспісного догляду, що передбачено пунктом 3.20 Статуту інтернату і пунктом 34 Типового положення про психоневрологічний інтернат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 № 957.   Режим догляду, розпорядок дня та інші умови фактично однакові для підопічних, незалежно від їх стану здоров’я та рівня інтелекту. Таким чином, не забезпечуються індивідуальні потреби підопічних. Керівником закладу повідомлено про намір облаштувати відділення підтриманого проживання, де на даний час тривають ремонтні роботи. 

В частині  житлових кімнат інтернату не вистачає меблів (приліжкових тумбочок для кожного підопічного, столів та стільців, шаф для речей – на кімнату), чим порушуються Мінімальні норми забезпечення предметами, матеріалами та інвентарем громадян похилого віку, інвалідів та дітей-інвалідів в інтернатних установах та територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг) системи соціального захисту населення, затверджені наказом Мінсоцполітики України від 19.08.2015 № 857.

Потребують заміни старі ліжка із панцерною сіткою, які досі використовуються у великій кількості. Не забезпечено безбар’єрний простір для осіб, які пересуваються на кріслах колісних, зокрема в житловому корпусі дверні прорізи мають пороги і перепади, що є перешкодою для користувачів візків.

Виявлено порушення права осіб з інвалідністю на реабілітацію: підопічних не забезпечено в повній мірі технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення (функціональними ліжками,  протипролежневими матрацами, кріслами колісними, туалетними стільцями, столиками приліжковими та ін.). 

Відсутній план евакуації на випадок бойових дій, не продумані шляхи евакуації, місця куди евакуювати підопічних. Укриття розраховано лише на підопічних, які зможуть самостійно там перебувати. Не обладнані місця для осіб з інвалідністю та лежачих підопічних. Відсутнє в укритті незалежне джерело електропостачання. Також в укритті відсутній запас їжі та питної води. 

Зі свого багаторічного досвіду вважаємо за обов’язок поділитись з громадськістю та адміністрацією установи інформацією про порушення, які ми виявили під час перебування, оскільки це наш спільний обов’язок робити все для безпеки та задоволення потреб підопічних.

Крім того, матеріали за результатами візитів будуть використані в підготовці аналітичних матеріалів щодо дотримання прав осіб з інвалідністю під час війни.

Моніторингові візити здійснено в рамках проекту «Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні», що фінансується урядом Данії та у партнерстві з DIGNITY – Данський інститут проти катувань.