Поділитися

У межах своєї діяльності 7 вересня 2022 представники ГО «Україна без тортур» здійснили моніторинговий візит до Любецького психоневрологічного інтернату 

Любецький психоневрологічний інтернат – є стаціонарним інтернатним закладом для соціального захисту, що утворюється для тимчасового або постійного проживання/перебування осіб із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги, соціальних послуг та комплексу реабілітаційних заходів і яким згідно з висновком лікарської комісії за участю лікаря-психіатра не протипоказане перебування в інтернаті.   

Згідно штатного розпису інтернату затверджено 160,25 штатних одиниць, з них лікарів і медичного персоналу 13,75 штатних одиниць. В інтернаті функціонує психоневрологічне відділення з кімнатами інтенсивного догляду для підопічних, що мають важкі соматичні та неврологічні розлади та мають потребу у повному медичному та побутовому догляді.

Інтернат розрахований для проживання 250 осіб, на день моніторингового візиту у закладі перебувало 244 підопічних. У тому числі 2 – обмежено дієздатні, 98 – не дієздатних. Над 44 особами за рішенням суду призначено опікуна з числа родичів та близьких осіб, над 92 – опіку здійснює установа. 

Члени моніторингової групи ознайомилися з умовами проживання, організацією харчування, рівнем побутового та медичного забезпечення мешканців інтернату.  

Під час візиту було здійснено 4 інтерв’ювання: з 2 наодинці  підопічними та 2 працівниками інтернату. Мешканки інтернату мають охайний вигляд, доглянуті, є достатньо комунікабельними та охоче спілкувалися з моніторинговою групою, в тому числі наодинці. Вони позитивно відзивались про адміністрацію інтернату, скарги на грубе чи таке, що принижує гідність поводження не висловлювали, харчуванням та умовами проживання задоволені.

Територія інтернату доглянута, чиста, створені належні умови для відпочинку підопічних на свіжому повітрі. Але, моніторинговою групою було відмічено відсутність критих альтанок (бесідок), де підопічні можуть перебувати в дощову погоду . 

Забезпечено техніку безпеки, приміщення оснащені протипожежною сигналізацією, є вогнегасники. Підопічні мешкають у чотирьох корпусах, в кімнатах по 1-4 особи. Житлові кімнати для мешканок інтернату облаштовані необхідними меблями та інвентарем, у деяких з них є телевізори, меблі, придбані за власні кошти підопічних. У кімнатах створено затишок, є живі квіти, картини, фотографії, м’які іграшки . Підопічні можуть відпочивати в кімнатах не лише вночі, але й протягом дня. 

Одяг підопічних відповідає сезону. Усі речі промарковані, індивідуальні, в тому числі спідня білизна, що свідчить про дотримання права на індивідуальність. Для здійснення санітарно-гігієнічних процедур облаштовано душові кімнати. Є гаряча і холодна вода.

На належному рівні налагоджено облік витрат особистих коштів недієздатних підопічних та цивільна дієздатність яких обмежена. Питання щодо придбання товарів та речей вирішується створеною в інтернаті  комісією. Придбаний товар видається підопічним відповідно до акта видачі.

В інтернаті підопічні отримують чотириразове харчування, витрати на яке на одну особу становлять 87,20 грн. на день. Під час спілкування з підопічними скарг на якість харчування не надходило. Вибірковою перевіркою встановлено, що приготовлені на сніданок та обід стави відповідають картам страв. Згідно перспективного меню, харчування збалансоване, в щоденному меню присутні рибні / м’ясні страви, свіжі овочі та фрукти, які постачаються, в тому числі, з власного підсобного господарства.     

Первинну медичну допомогу підопічні отримують відповідно до декларацій, укладених з сімейним лікарем, відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 19.03.2018 № 503 «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу». Витрати на медикаменти та перев’язувальні матеріали на одну особу становлять 5,81 грн. на день. 

Поглиблений медичний огляд проводиться щорічно лікарсько-консультативною комісією у складі лікарів різних спеціалізацій, таких як лікар терапевт, отоларинголог, гінеколог, окуліст, психіатр тощо.   

В інтернаті проводяться різноманітні заходи з реабілітації осіб з інвалідністю. Комплекс реабілітаційних заходів здійснюється з урахуванням рекомендацій індивідуальних програм реабілітації (ІПР) підопічних та їх особистих можливостей. Підопічним забезпечується денна зайнятість, вони можуть займатись творчістю, дозвіллям, добровільною працею, грати в настільні ігри, з урахуванням стану здоров’я та бажання. 

24 лютого 2022 року підопічні перебували в інтернаті. Не евакуювались. Військовики РФ не заходили на територію закладу. Майно установи не пошкоджено. Підопічні знали про початок воєнних дій. За цей час до інтернату була доставлена 1 особа, яку затримали на трасі. Вона втекла з дому з м. Славутич і дійшла до Любецького ПНІ. Її поселили в інтернаті та після окупації повернули матері.

Укриття в закладі немає. До війни не готувались. Запаси продуктів та ліків були, бо це був початок року. Але якби окупації була довшою, то не вистачило б. План евакуації є на випадок пожежі. Плану евакуації на випадок війни не має. Сповіщення про повітряну тривогу не має. Зробити в даний час укриття не має можливості. Відсутні фінанси та технічна можливість.

Під час моніторингового візиту було виявлено недоліки та порушення конституційних та інших прав підопічних. 

  1. Порушення права на достатній життєвий рівень (стаття 48 Конституції України) та життя. Під час моніторингового візиту було виявлено, що в аварійному стані знаходиться пральня інтернату і потребує ремонту. За інформацією адміністрації ще в 90-ті роки минулого сторіччя на території інтернату було розпочато будівництво нового банно-прального комплексу, було зведено фундамент та частину стін, але будівельні роботи зупинені по теперішній час.  

Також негайного ремонту потребує теплотраса. Остання побудована в 1972 році, і частина її ділянки, близько 0,5 км, прийшла в аварійний стан, що з початком опалювального сезону може призвести до проблем із опаленням приміщень інтернату. 

Потребує ремонту 2-й  житловий корпус. Хоча в даний час Чернігівська область деокупована. Але заклад знаходиться недалеко від державного кордону і можливість повторного наступу російських військ з території Білорусі залишається. Крім того, кожного дня ворог застосовує проти мирного населення ракети. 

  1. Не в повній мірі реалізується право підопічних на медичне забезпечення (стаття 49 Конституції України).

Інтернат має ліцензію на господарську діяльність з медичної практики. В установі працюють лікар-психіатр та лікар загальної практики – сімейний лікар.

Одним з методів попередження небезпечних дій особам, які страждають на психічні розлади є фізичне обмеження (фіксація) та (або) ізоляція. 

В інтернаті, в порушення вимог наказу Міністерства охорони здоров’я України від 24.03.2016 № 240 «Про затвердження Правил застосування фізичного обмеження та (або) ізоляції при наданні психіатричної допомоги особам, які страждають на психічні розлади, та форм первинної облікової документації» не ведуться журнали реєстрації застосування фізичного обмеження та (або) ізоляції при наданні психіатричної допомоги особам, які страждають на психічні розлади (форма первинної облікової документації №066-3/о).

Крім того, членам моніторингової групи не було надано Журнал фіксації випадків травматизму і отримання підопічними тілесних ушкоджень кримінального характеру під час перебування у закладі соціального захисту. Зазначене не відповідає положенням Стамбульського протоколу і може призводити до жорстокого поводження та покарання (стаття 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

  1. Порушення прав осіб з інвалідністю, гарантованих Конвенцією ООН про права осіб з інвалідністю (стаття 9 Доступність).

У статті 9 Конвенції про права осіб з інвалідністю вказано про необхідність створення заходів для забезпечення особам з інвалідністю доступу нарівні з іншими до фізичного оточення, до транспорту, до інформації та зв’язку, зокрема інформаційно-комунікаційних технологій і систем, а також до інших об’єктів і послуг, відкритих або таких, що надаються населенню. Ці заходи включають виявлення й усунення перепон і бар’єрів, що перешкоджають доступності.

В інтернаті в одному з корпусів відсутні пристосування для маломобільних підопічних в душових кабінах та санвузлах. 

  1. Не забезпечена належна підготовка персоналу.

Відповідно до п.п. 10 п. 80 Положення про інтернат, Директор забезпечує організацію підвищення кваліфікації, перепідготовки, атестації працівників інтернату.

При цьому, членам моніторингової групи не було надано матеріали щодо проведення навчань про права осіб з інвалідністю та щодо заборони катувань та інших видів неналежного поводження з персоналом.  

Зі свого багаторічного досвіду вважаємо за обов’язок поділитись з громадськістю та адміністрацією установи інформацією про порушення, які ми виявили під час перебування, оскільки це наш спільний обов’язок робити все для безпеки та задоволення потреб підопічних.

Крім того, матеріали за результатами візитів будуть використані в підготовці аналітичних матеріалів щодо дотримання прав осіб з інвалідністю під час війни.

Моніторингові візити здійснено в рамках проекту «Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні», що фінансується урядом Данії та у партнерстві з DIGNITY – Данський інститут проти катувань.