Поділитися

07 жовтня 2022 року у межах своєї діяльності представники ГО «Україна без тортур» здійснили моніторинговий візит до Комунального неприбуткового підприємства “Обласна клінічна психіатрична лікарня № 3” Харківської обласної ради.

Комунальне неприбуткове підприємство Харківської обласної ради «Обласна клінічна психіатрична лікарня No 3» розраховано на перебування 1050 пацієнтів, на час візиту в ньому лікувалися 694.

До початку широкомасштабної агресії укриття в установі були, але вони не були облаштовані для перебування в них людей. Для потрапляння у підвали, які закріплено за кожним відділенням, потрібно заходити з вулиці, з території закладу. У разі стрімкої атаки, ракетного обстрілу та відсутності сигналу тривоги скористатися укриттям у пацієнтів не буде можливості. За словами працівників лікарні, дуже часто спочатку є прильоти снарядів, а потім після вибухів лунає сигнал тривоги. У відділенні No 7 зробили пролом у стіні для більш оперативного переведення пацієнтів до укриття з приміщень відділення.

Відсутні в приміщеннях відділень та служб схеми із зазначенням укриття та маршрутів до нього, не проведено окремо навчання персоналу з надання домедичної допомоги. Під наказом відсутні підписи працівників, що свідчить про те, що працівники не ознайомлені зі змістом наказу. Водночас під час розмови з персоналом з’ясовано, що порядок евакуації персоналу і пацієнтів відпрацьовано, у перші місяці вторгнення укриття використовувалися для захисту від обстрілів, пацієнтів організовано виводили до укриттів. Персонал повідомив, що сигнали повітряної тривоги можуть лунати багато разів на день, від необхідності спускатися в укриття у пацієнтів погіршується психічний стан.

У зв’язку з покращенням обстановки у Харківській області і зменшенням обстрілів використовують правило 2 стін. У 3-4 відділеннях в коридорах між дверних пройомів облаштовано безпекові зони.

Інформацію про введення воєнного стану пацієнти отримали від персоналу. Більшість підопічних мають телефони та доступ до мережі Інтернет, навіть на ПЗМХ, отримують інформацію із засобів масової інформації.

В закладі передбачено найпростіші укриття в кожному відділенні. Бомбосховище затоплено водою протягом 10 років і не функціонує. Були спроби відкачати воду з бомбосховища, однак спроби не були вдалими. У більшості укриттів, облаштованих в підвальних приміщеннях, неможливо перебування людей протягом тривалого часу через відсутність умов: сирість, відсутність комунікацій. Укриття не передбачено для укриття усіх пацієнтів та персоналу.

Підвальні приміщення не відповідають вимогам, визначеним у «Вимогах щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту», затверджених Наказом МВС України No 579 від 09.07.2018 року. До підвалу ведуть круті сходи, що унеможливлює перенесення до підвалу ліжкових хворих. Укриття загалом (окрім окремих відділень) не обладнано місцями для сидіння – лавами, нарами, стільцями, місцями для людей, які є ліжковими хворими та маломобільними особами. Мінімальний запас їжі, води, медикаментів наявний в окремих укриттях.

Доступ до укриття забезпечує черговий медичний персонал. Пацієнти не переміщаються до укриття під час кожного оголошення повітряної тривоги. Рішення про переміщення в укриття приймає завідувачі відділень, за відсутності – черговий медичний персонал. Сигнал повітряної тривоги чутно усім в приміщеннях лікарні. В останні місяці ліжкових хворих пацієнтів до укриття не спускають. На виході з кожного відділення у доступному місці розташовано вогнегасники, розкручено пожежні гідранти на випадок пожежі для швидкого гасіння загорянь.

В лікарні є запас продуктів харчування до 2 місяців та питної води. У відділенні є ємності для води на 500 л. Укриття не обладнано альтернативними видами штучного освітлення (свічки, ліхтарі, гасові лампи) у достатній кількості. У неканалізованих укриттях відсутні ємності для нечистот (виносні баки, що щільно закриваються).

У окремих підвальних приміщеннях є засоби пожежогасіння і шанцевий інструмент (лопати совкові, ломи, сокири, пилки).

Безпековий план, план евакуації План дій персоналу під час пожежі розміщено у загальних коридорах відділень у вигляді стендів «Евакуація хворих та медперсоналу відділення у денний та нічний час».

Не розроблено чіткого порядку дій на випадок бойових дій, окупації, евакуації. Такий план дій розроблено та розміщено на стендах на випадок пожежі. План передбачає виклик підрозділу МНС, зустріч пожежної команди, евакуацію хворих, евакуацію майна. Визначено відповідального за протипожежну безпеку.

Інструкції чи консультації щодо алгоритму дій у випадку бойових дій працівникам закладу, в окупації, при захоплення установи, поводження зі зброєю, поводженні з пацієнтами ніким не надавалися.

Евакуація

Заклад не було евакуйовано, пропозицій щодо евакуації не було.

Право на охорону здоров’я

У закладі є запас медикаментів та медичних засобів на випадок надзвичайних подій на 700 осіб. Поповнено запас медикаментів із психіатричної лікарні із с. Стрілече. Серед медикаментів є турнікети, бинти, спирт, стерильні рукавиці, знезаражуючи, знеболювальні засоби. Персонал не проходив додаткове навчання щодо надання невідкладної допомоги. В установі після 24 лютого 2022 надавалися медичні послуги вузькими спеціалістами: лікарем-хірургом, стоматологом, невропатологом, дерматологом.

Продовжують здійснювати флюорографічні та лабораторні дослідження, припинено планову госпіталізацію пацієнтів, тимчасово не працює лікувально-діагностичний центр епілепсії, водночас приймаються ургентні пацієнти с усієї області. Тимчасово не надавалася допомога штатними онкологами через відсутність спеціалістів.

За словами лікарів, пацієнтам надається вчасна медична допомога. Наявний запас лікарських препаратів та засобів індивідуальної гігієни. Медичними препаратами заклад забезпечений на термін до 2 місяців.

Смертність

У 2021 році померло 178 осіб. Основна причина смерті – серцево-судинні патології. Середній вік померлих понад 60 років. У 2022 році за 9 місяців померло 149 осіб. Основні причини та вік померлих як у попередній рік. Процедура визнання особи померлої після 24 лютого не змінилася і проводиться з дотриманням вимог чинного законодавства. У разі смерті підопічного викликається поліція.

Про смерть родичам повідомляють під час телефонної розмови лікуючий лікар або завідувач відділення. За відсутності родичів або опікунів укладається окремий договір на поховання з ритуальними службами.

Чи зазнав заклад обстрілів чи руйнувань під час війни Під час ракетного обстрілу були пошкоджені вікна будівлі лікарні, завдяки дощовій погоді пацієнти перебували в свої палатах, а не на прогулянкових майданчиках, завдяки чому були відсутні постраждалі. Критична інфраструктура не було пошкоджено (системи постачання води, енергії, медична частина, їдальня).

Після введення воєнного стану обмеження на візити родичів не запроваджено, такі обмеження застосовуються у разі загострення психічного стану пацієнта. Користування телефоном дозволено усім, хто має телефон, зокрема пацієнтам, до яких застосовано ПЗМХ.

Процедура продовження, зміни або припинення примусових заходів медичного характеру або госпіталізації у примусовому порядку відбувається тільки за рішенням суду. Забезпечено участь у судових засіданнях, які відбуваються онлайн, представників закладу, пацієнта, законного представника.

У перші місяці війни не було дотримано строків розгляду судових справ щодо продовження, зміни або припинення ПЗМХ та застосування запобіжного заходу у зв’язку із зміною підсудності (суд перенесено до Полтавської області).

Судові засідання не проводилися взагалі, частину пацієнтів переведено до Львівської психіатричної лікарні.

Пацієнти отримують пенсійні кошти та соціальні виплати, у супроводі персоналу витрачають для придбання необхідних речей та продуктів харчування.

Зі свого багаторічного досвіду вважаємо за обов’язок поділитись з громадськістю та адміністрацією установи інформацією про порушення, які ми виявили під час перебування, оскільки це наш спільний обов’язок робити все для безпеки та задоволення потреб підопічних.

Крім того, матеріали за результатами візитів будуть використані в підготовці аналітичних матеріалів щодо дотримання прав осіб з інвалідністю під час війни.

Моніторингові візити здійснено в рамках проекту «Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні», що фінансується урядом Данії та у партнерстві з DIGNITY – Данський інститут проти катувань.