Поділитися

Уже більше 8-ми місяців наші військові боронять країну, і стільки ж часу волонтери фіксують наслідки агресії рф проти нашого народу та численні військові злочини, вчинені окупантом. Цей фронт важливий для подальшого притягнення до відповідальності винних у тих звірствах, що чиняться на території нашої держави.

Обговорили з моніторами НПМ, діяльність яких дотична до документування воєнних злочинів, основні виклики та проблеми, а саме: емоційне вигорання, комунікація зі свідками й очевидцями воєнних злочинів, методичне забезпечення.

Документування воєнних злочинів – складний процес, який поєднує багато компонентів. Важливим елементом є збір інформації з відкритих джерел, саме тому однією з тем було обговорення освітніх матеріалів, які допоможуть більш детально розібратись в методології збору даних з інформаційних джерел. Ймовірно, на часі розроблення універсальних алгоритмів та методичних матеріалів.

Одне з питань, яке підняли учасники заходу, – евакуація людей з місць несвободи: проблема, яку держава так і не змогла вирішити ні в 2014 році, ні під час повномасштабного вторгнення росії в Україну в 2022 році. На жаль, після повномасштабного вторгнення росії частина установ опинилася на окупованій території, і зв’язок із ними був втрачений.

Під час обговорення було досягнуто єдиного розуміння того, що важливість залучення моніторів НПМ та волонтерів допоможе посилити спроможність громадянського суспільства у фіксації воєнних злочинів та відновленні справедливості.

Через переважно онлайн формат роботи документаторів, їх спілкування між собою дещо обмежено. У цих умовах особливо важливо розвивати спільноту документаторів, надихати, підтримувати їх мотивацію, повторювати про важливість їх діяльності, навіть якщо вироки ми побачимо в 2025 чи 2030 році.

Окремим складним аспектом є підтримка зацікавленості самих жертв військових злочинів ділитись інформацією, яка часто болісна для них. Нагальним є питання ширшої інформаційно-просвітницької діяльності, зокрема під керівництвом державних інституцій.

Багато чого зроблено та вирішення значної кількості складних завдань ще попереду.