Поділитися

Наразі, чи не кожен українець потребує допомоги чи підтримки, але є ті, хто не може про себе подбати самостійно, обслуговувати свої побутові потреби через фізичні вади чи захворювання. Тож в таких складних умовах, держава та відповідні інституції мають зробити все від них залежне для забезпечення необхідних, безпечних умов перебування у відповідних установах таких осіб.

В межах своєї діяльності представники ГО «Україна без тортур» здійснили моніторингові візити до Дніпропетровського геріатричного пансіонату та Харківського геріатричного пансіонату ветеранів праці.

Під час проведення інтерв’ю з підопічними пансіонатів за їх добровільною згодою було з’ясовано, що в кожному з закладів проживають переміщені та евакуйовані з інших установ зі сходу країни люди з інвалідністю. Усі переміщені особи відмітили, що персонал та інші підопічні ставляться до них уважно, усі їх базові потреби задоволено.  

Водночас, нерозв’язаною проблемою залишається відсутність надійних укриттів, в яких можна укритися під час обстрілів. 

У Дніпропетровському геріатричному пансіонаті підопічні та персонал користуються «Правилом двох стін», оскільки підвальне приміщення під закладом також не виконує функцій укриття. Ліжкові хворі підопічні є в групі ризику, оскільки відсутні людські ресурси для їх переміщення в безпечне місце під час повітряної тривоги. 

У Харківському геріатричному пансіонаті ветеранів праці у якості укриття використовуються наявні підвальні приміщення, яких, однак, не вистачає для розміщення усіх підопічних та персоналу. У підвалі забезпечено мінімальні необхідні умови. Наявні ємності для води, інструменти для пожежогасіння, облаштовано туалет. Шлях до укриття позначено вказівниками. Ресурсів для створення укриття відповідно до встановлених вимог немає.

У обох пансіонатах умови не відповідають вимогам, визначеним у «Вимогах щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту», затверджених Наказом МВС України № 579 від 09.07.2018 року.

Зі свого багаторічного досвіду вважаємо за обов’язок поділитись з громадськістю та адміністрацією установ інформацією про порушення, які ми виявили під час перебування в установі, оскільки це наш спільний обов’язок робити все для безпеки та задоволення потреб підопічних.

Крім того, матеріали за результатами візитів будуть використані в підготовці аналітичних матеріалів щодо дотримання прав осіб з інвалідністю під час війни.

Моніторингові візити здійснено в рамках проекту ««Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні», що фінансується урядом Данії та у партнерстві з DIGNITY – Данський інститут проти катувань»».