Поділитися

Війна – це той виклик, з яким, на жаль, довелося зіткнутися нашому суспільству і кожному із нас. Кожен намагається адаптувати свій побут, робоче місце чи навчання з дотриманням правил умовної безпеки, але є ті, які залежать від інших та потребують постійної уваги, підтримки, допомоги.

Кожен із нас всупереч надскладним умовам робить свій посильний внесок у розвиток нашої країни. Представники ГО Україна без тортур здійснили 11 моніторингових візитів до місць несвободи: 1 психіатричну лікарню, 2 геріатричні пансіонати та 8 психоневрологічних інтернатів.

За результатами наших піврічних візитів ми здійснили узагальнення найбільш поширених порушень, виявлених в місцях несвободи соціальної сфери. Ознайомлення громадськості та адміністрації установ з інформацією про такі порушення дасть можливість їх врахувати та усунути, а також приверне увагу громадських організацій та правозахисників.

Найбільш поширеною виявленою нерозв’язаною проблемою залишається відсутність надійних укриттів.

У 8-ми установах умови не відповідають вимогам, визначеним у «Вимогах щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту», затверджених Наказом МВС України № 579 від 09.07.2018 року. Як правило, у зв’язку з відсутністю укриття підопічні та персонал користуються «правилом двох стін» або у якості укриття використовуються наявні підвальні приміщення, яких, однак, не вистачає для розміщення усіх підопічних та персоналу. Однак, такі приміщення не відповідають вимогам законодавства, технічно не пристосовані, необладнані та не забезпечені продуктами харчування, водою, медикаментами, засобами для пожежогасіння, в них не облаштовано туалет.

У 5-ти установах осіб, які самостійно не пересуваються, неможливо евакуювати до наявних укриттів через завузькі двері, відсутність пологого спуску, труби чи інші комунікації, які проходять підвальними приміщеннями.

У 7-ми установах є евакуйовані та новоприбулі особи, з якими не проводився інструктаж та роз’яснювальна робота щодо правил безпечної поведінки.

У 6-ти установах був відсутній план евакуації на випадок екстреної ситуації та відповідно план дій персоналу під час надзвичайної ситуації, або такий план був наявний, проте персонал не було належним чином ознайомлено з порядком дій кожного працівника.

У 3-х установах не здійснюється або не забезпечено належним чином щорічний (не менше ніж один раз на рік) огляд підопічних лікарсько-консультативною комісією за участю лікаря-психіатра з метою вирішення питань щодо доцільності їх подальшого перебування в інтернаті або з метою розроблення та коригування індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю, а також контроль за їх реалізацією.

В окремих установах виявлено інші порушення, які мають поодинокий несистемний характер, про необхідність усунення яких проінформовано адміністрації відповідних установ.

Ми розуміємо, що в цих складних умовах держава не може повною мірою забезпечити належні умови місць несвободи, однак, попри це, особи в місцях несвободи мають перебувати в умовах, які не порушують їх права, є безпечними для них та повинні отримувати необхідне медичне забезпечення та догляд.

Сподіваємося, що виявлені порушення та надані учасниками моніторингових візитів рекомендації щодо їх усунення, допоможуть покращити стан з дотримання прав підопічних відповідних установ, гідні та безпечні умови перебування.

Матеріали за результатами візитів будуть використані в підготовці аналітичних матеріалів щодо дотримання прав осіб з інвалідністю під час війни.

Моніторингові візити здійснено в рамках проекту «Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні», що фінансується урядом Данії та у партнерстві з DIGNITY – Danish Institute Against Torture».