Поділитися

     Одним з важких наслідків повномасштабної війни Росії проти України стало збільшення кількості випадків психологічних травм серед військовослужбовців та цивільного населення. Все більше військових проходять лікування у психіатричних лікарнях. Також з часу введення воєнного стану через російське вторгнення почастішали випадки ув’язнення військовослужбовців через порушення ними законодавства про проходження військової служби. Зростання випадків направлення військовослужбовців до місць несвободи створює нові виклики перед Національним превентивним механізмом. 

У психлікарнях більшає пацієнтів військових…

  У вересні минулого року МОЗ оприлюднило результати дослідження психологічного стану українців під час повномасштабної війни. Дослідження проводили методом онлайн-опитування, воно охопило осіб віком 18-55 років у містах України з населенням понад 50 тис. осіб. Більшість опитаних (понад 90%) мали прояви хоча б одного з симптомів посттравматичного стресового розладу, а 57% громадян перебувають в зоні ризику розвитку посттравматичного стресового розладу. 

     У лютому цього року були опубліковані результат аудиту послуг психічного здоров’я в системі Міністерства оборони України, які засвідчують, що тривожні розлади трапляються серед військових у двічі частіше в порівнянні з рештою населення.

     18 березня цього року видання The New York Times Magazine опублікувало репортаж із Київської психіатричної лікарні ім. Павлова, де проходять реабілітацію військові Збройних сил України.

          «У мирний час у “Павлівці” лікували людей з важкими психічними захворюваннями, здебільшого шизофренією, але війна внесла свої корективи. У червні минулого року у психіатричній лікарні відкрили додаткове відділення на 40 ліжок, але через шість тижнів їх кількість зросла до 100», — йдеться в статті.

     За інформацією Міністерства у справах ветеранів України уже понад 40 лікувальних закладів законтрактовані для забезпечення психологічної реабілітації військовослужбовців.

      Чи підготовлені ці спеціалізовані медичні заклади до збільшення пацієнтів? Чи дотримуються прав пацієнтів при реабілітації та лікуванні? Ці питання потребують першочергової уваги, адже вже є випадки порушення прав військовослужбовця при лікуванні у психіатричній лікарні.

    Так, у лютому цього року медіа повідомили про кричущий випадок порушення прав людини у психлікарні на Дніпропетровщині. Виявилося, що  у Дніпропетровській багатопрофільній клінічній лікарні з надання психіатричної допомоги ймовірно незаконно утримували військовослужбовця. Військовослужбовець звернувся до Уповноваженого Верховної Ради щодо незаконного утримання в психіатричному закладі. Після моніторингового візиту представника Офісу Омбудсмана до медзакладу з’ясувалося, що військовослужбовець вже був виписаний 16.01.2023 року, однак знову примусово був ушпиталений до цього ж закладу з 29.01.2023.  

   «Було встановлено, що медкартка хворого військовослужбовця загублена, адміністрація закладу перешкоджала здійсненню моніторингового візиту, також не виключають обставин незаконного утримання військовослужбовця та застосування до нього психофармакологічного лікування», — йдеться в повідомленні Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

За даним фактом Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до до Міністерства охорони здоров’я та органів Національної поліції.

   Подібний випадок може бути не поодиноким. Запобігти порушенню прав людини у місці несвободи, до якого відноситься психіатрична лікарня, з’ясувати, чи надається необхідна медична допомога, в яких умовах перебувають військовослужбовці-пацієнти можна застосовуючи Національний превентивний механізм — через регулярні моніторингові візити до психіатричних лікарень.

  Команда ГО «Україна без тортур», переконана, що захист прав військовослужбовців, які перебувають на лікуванні у психлікарнях, військовослужбовців, які засуджені та перебувають в закладах позбавлення волі — це нові  складні задачі, які ставить війна перед Національним превентивним механізмом. До цих нових реалій та викликів треба пристосуватися, надалі розвивати ефективний інструментарій моніторингу місць несвободи, де перебувають українські військовослужбовці.

Нагадуємо, що до 19 березня 2023 року (включно) триває прийом заявок на участь в тренінгу для підготовки громадських моніторів національного превентивного механізму, який організовують Офіс Омбудсмана України спільно з ГО «Україна без тортур» / NGO «Ukraine without torture».

Пройти реєстрацію на тренінг можна запосиланням: http://surl.li/foqxo 

Фото – The New York Times