Поділитися
 
Права людини в місцях несвободи під час воєнного стану: правозахисники та Офіс Омбудсмана активізують роботу Національного превентивного механізму
 
Військова агресія Росії проти України значно ускладнила реалізацію функції Національний превентивний механізм – НПМ. Разом з тим моніторингові візити до місць несвободи не були припинені. Секретаріат Уповноваженого за 2022 рік здійснив 345 відвідувань місць несвободи, за результатами яких вживалися дієві заходи щодо поновлення прав людей та попередження їхнього порушення в подальшому. Протягом 2023 року вже здійснили 89 відвідувань і направили 15 подань Уповноваженого.
 
Такі дані були озвучені сьогодні під час конференції «Стан додержання прав людини в місцях несвободи під час дії правового режиму воєнного стану», організованої Офіс Омбудсмана України спільно з ГО «Україна без тортур» / NGO «Ukraine without torture».
 
В заході взяли участь представники Офісу Генерального прокурора, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства соціальної політики України, представники ГО та працівники Офісу Омбудсмана.
 
Під час виступу Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець зауважив, що військова агресія Росії проти України суттєво ускладнила реалізацію функції НПМ щодо захисту від катувань, нелюдського поводження чи покарання осіб, які перебувають у місцях несвободи на території України.
 
До основних перешкод реалізації функції НПМ можна віднести:
➡️ускладнення умов утримання в місцях несвободи унаслідок небезпеки обстрілів та захоплення, незабезпечення місць несвободи достатньою кількістю укриттів та бомбосховищ;
➡️неможливість забезпечення працівників Секретаріату та залучених до періодичних відвідувань місць несвободи представників громадських організацій, відмова від участі у відвідуваннях вказаних осіб у зв’язку з переміщенням по території України та за її межі;
➡️руйнування інфраструктури місць несвободи внаслідок бойових дій;
➡️евакуація місць несвободи та багато інших перешкод.
 
Омбудсман наголосив на необхідності співпраці по розбудові найкращого у Європі національного превентивного механізму та зведення до мінімуму прояв жорстокого або нелюдського поводження не тільки у місцях несвободи, а й у суспільстві.
 
Учасники конференції зазначили, що трагічними наслідками війни, яку розв’язала Росія проти нашої країни, стало збільшення випадків порушення прав людини, зокрема у місцях несвободи.
 
«З територій де ведуться бойові дії були евакуйовані тисячі українців, які знаходились у місцях примусового перебування. Це спричинило значні гуманітарні проблеми в закладах та установах, куди вони були направлені. На жаль, десятки місць несвободи ще залишаються під окупацією. Встановлено безліч беззаперечних фактів катувань та іншого нелюдського поводження з громадянами України, які перебувають у місцях несвободи на окупованій території», — зазначив Голова правління ГО «Україна без тортур» Konstantin Klyucharyov.
 
Правозахисники зазначили, що під час воєнного стану, коли права людини можуть бути обмежені, дотримання їх у місцях несвободи стає особливо важливим для забезпечення демократії та гуманітарно-правових стандартів. Адже в умовах війни може зменшуватися контроль за дотриманням прав людини в місцях несвободи через складні умови для нагляду та доступу до таких місць.
 
Учасники заходу розповіли про нові завдання та виклики, які виникли під час воєнного стану:
➡️погіршення побутових умов утримання громадян України у місцях несвободи;
➡️забезпечення освітніми послугами та утримання дітей з особливими потребами у закладах освіти з пансіонами;
➡️проблеми з наданням медичної допомоги пацієнтам закладів охорони здоров’я з надання психіатричної допомоги, вихованців будинків дитини;
➡️належне утримання військовослужбовців, які опинилися у місцях несвободи.
 
Учасники конференції дали загальну оцінку ситуації, в якій під час війни опинилися заклади та установи, що належать до місць несвободи. Під час заходу були розглянуті актуальні проблеми функціонування різних місць несвободи, а також запропоновані рішення для вирішення цих проблем.