Поділитися

Чому важливо фіксувати кожен злочин російських окупантів?

Без терміну давності: у Парижі розпочався суд над колишнім офіцером поліції Руанди за звинуваченням в участі в геноциді 

У середу 10 травня в Парижі розпочався судовий процес над Філіпом Хатегекіманою, колишнім офіцером військової поліції Руанди за геноцид, злочини проти людства та участь в змові для підготовки цих злочинів, повідомляє The Guardian (лінк у коментарі).

66-річний Філіпа Хатегекімана, втік до Франції через п’ять років після геноциду 1994 року у Руанді та почав нове життя під ім’ям Філіп Маньє. Він став охоронцем університету в місті Ренн і отримав французьке громадянство в 2005 році.

Його звинувачують в участі в масових вбивствах під час геноциду в Руанді, який стався з квітня по липень 1994 року, під час якого було вбито 800 000 руандійців, більшість з яких були етнічними тутсі.

Зокрема, Хатегекімана звинувачують у причетності до вбивства десятків тутсі, а також у створенні блокпостів на дорогах, щоб зупинити тутсі, яких потім вбиватимуть у столиці південної провінції Ньянзі, де він працював високопоставленим поліцейським.

Його підозрюють у причетності до вбивства черниці та мера міста Нтьязо, який виступав проти вбивств. Його також звинувачують в участі у вбивстві 300 біженців тутсі на пагорбі під назвою Ньямугарі, а також у його ролі в нападі на сотні цивільних біженців тутсі на пагорбі Нябубаре. Під час цієї атаки загинуло близько тисячі мирних жителів.

Він втік із Франції до Камеруну наприкінці 2017 року. Його заарештували в столиці Яунде в 2018 році та екстрадували до Франції. Цей процес є п’ятим судовим процесом у Франції щодо ймовірного учасника геноциду в Руанді. 

Перший судовий процес у справі про геноцид у Руанді у Франції відбувся в 2014 році, коли колишнього начальника розвідки засудили до 25 років ув’язнення. Двоє колишніх мерів, колишній шофер готелю та колишній високопосадовець зіткнулися з подібними судовими процесами. Інший житель Руанди, лікар Состен Муньємана, який живе у Франції з 1994 року, має постати перед судом у Парижі пізніше цього року.

Відносини між Францією та Руандою зараз значно потеплішали після того, як звіт істориків, підготовлений на замовлення Еммануеля Макрона та опублікований у 2021 році, визнав «переважну» відповідальність Франції за неспроможність зупинити масові вбивства.

«Ця публікація була підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю ГО «Україна без тортур» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу».

Джерело!