Поділитися

У межах своєї діяльності 11 травня 2023 року представники ГО «Україна без тортур» здійснили моніторинговий візит до Мілівецького психоневрологічного інтернату

Мілівецький психоневрологічний інтернат є стаціонарним закладом для соціального захисту, що утворений для тимчасового або постійного проживання/перебування осіб з психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги, соціальних послуг та комплексу реабілітаційних заходів і яким згідно з висновком лікарської комісії за участі лікаря-психіатра не протипоказане перебування в Інтернаті.

До ПНІ на повне державне утримання безоплатно приймаються громадяни похилого віку та особи з інвалідністю віком старше 18 років із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями згідно з путівкою Департаменту соціального захисту населення, виданої особі, її опікуну або піклувальнику чи органу опіки та піклування

Установа повністю забезпечена для безперебійного функціонування продуктами харчуванням, медикаментами, підгузками, засобами особистої гігієни, матеріалами, м’яким інвентарем. 

Підопічні та вихованці вільно пересуваються територією установи, мають можливість відпочивати. На території облаштовані альтанки, гойдалки та лави для відпочинку.

Підопічні та вихованці забезпечуються раціональним п’ятиразовим харчуванням. В установі функціонує власна їдальня. Санітарний стан харчоблока в задовільному стані, наявна вся документація відповідно до вимог законодавства: щоденне меню, перспективне меню, дієтичне меню  протерте харчування. 

Продукти харчування зберігаються відповідно до правил суміщення. Норми забезпечення вихованців продуктами харчування виконуються на 100 %.

Здійснюються закупівлі продуктів харчування відповідно до укладених договорів. Запаси продовольчих товарів зберігаються в складських приміщеннях відповідно до санітарних вимог.

Для забезпечення безперебійного харчування в установі наявні резервна дров’яна піч та запас дров, резервна газова плита та відповідний запас скрапленого газу (4 балони ємністю по 30 літрів), генератор  дизельний що забезпечує в разі потреби електропостачання до приміщень установи.

В ПНІ функціонує банно-пральний комплекс. Здійснюється щоденне прання постільної білизни та речей підопічних, наявне облаштоване приміщення для сушіння речей. Функціонує дезінфекційна камера розташована  окремо від банних приміщень.

Під час банних процедур підопічні обслуговуються двома банщицями, наявні індивідуальні промарковані гігієнічні засоби, рушники для кожного підопічного.  Банне приміщення облаштовано окремим баком для підігріву води та опалення в разі необхідності. 

Увага приділяється культмасовій роботі та дозвіллю підопічних.  55 підопічних, приймають участь в роботі гуртка  виготовляють вироби з пластиліну, кольорового картону, паперу, ниток підручних та природніх матеріалів, частина з мешканців вишивають нитками та бісером, малюють кольоровими олівцями, фарбами, фломастерами. Підопічні приймають участь в художній самодіяльності та проведення заходів до відповідних державних свят. Грають в доміно, лото, шашки, футбол, теніс, бадмінтон.

Для підопічних проводиться читання книг та працює бібліотека.

В штаті ПНІ працюють 2 інструктори з працетерапії які залучають мешканців/підопічних до роботи згідно графіку та дозволу лікаря  на 3 години.. Так, на підсобному господарстві залучення відбувається до наступних видів роботи: догляд за худобою – 4 особи, випас худоби – 6 осіб, праця на городі – 7 осіб, підсобні роботи– 11 осіб.

Під час моніторингу перевірено формування, ведення та зберігання особових справ вихованців/підопічних. 

Під час візиту моніторингова група поспілкувалась з підопічними. Підопічні та мешканці позитивні, контактні, скарг щодо негативного поводження з боку персоналу не висловлювали.

В закладі наявна одна ванна кімната, однак вона не в повній мірі обладнана відповідно до потреб осіб з інвалідністю та маломобільних мешканців інтернату.  Не забезпечено потребу у сидіннях для ванни та душу, східцях, підставках для ванни та інших спеціальних засобах для самообслуговування та догляду; відсутні будь-які допоміжні засоби для піднімання, що ускладнює процес догляду за маломобільними та ліжковохворими підопічними.

Під час моніторингового візиту вивалено недоліки, які призводять до порушення прав підопічних:

1.Порушення права на захист від катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження і покарання (стаття 28 Конституції України, стаття 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, стаття 10 п.2 Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження і покарання).

1.1. В інтернаті травми підопічних не фіксуються належним чином, відсутні Журнал фіксації фактів тілесних ушкоджень, Журнал обліку фактів звернення та доставлення до закладу охорони здоров’я осіб у зв’язку із заподіянням їм тілесних ушкоджень кримінального характеру та інформування про такі випадки органів та підрозділів поліції (далі – журнал), ведення якого передбачено спільним наказом МВС України і МОЗ України від 06.07.2016 Nr 612/679. 

 

  1. ІІорушення права підопічних на охорону здаров’я та медичне забезпечення (стаття 49 Конституції України).

2.1. Порушено термін огляду лікарсько-консультативною комісією за участю лікаря-психіатра з метою вирішення питання щодо доцільності подальшого перебування підопічних в інтернаті, який повинен проводитись не менше ніж один раз на рік. 

В закладі протягом тривалого часу відсутній лікар-психіатр (посада є вакантною), порядок надання амбулаторної психіатричної допомоги не забезпечено, відсутні відповідні договори із закладами охорони здоров’я та/або медичними працівниками.

 

  1. Порушено право на достатній життєвий рівень, приватність та повагу до гідності (статті 28, 48 Конституції України).

3.1. В багатьох житлових кімнатах старого корпусу закладу не дотримуються житлова норма площі на одну особу, деякі ліжка розміщені впритул одне до одного, що не забезпечує приватності. Для достатнього життєвого рівня належить дотримання норми житлової площі не менше ніж 8 кв.м на одну особу, для осіб- користувачів візка – 10 кв.м (ДБН В.2.2-18:2007. Заклади соціального захисту населення).

3.2. Деякі ліжко хворі розміщені на другому поверсі, в зв’язку з чим вони позбавлені можливості користування лазнею і душовою, які знаходяться на першому поверсі, та можливістю прогулянки на вулиці, оскільки до другого поверху ведуть круті східці, а будь-яке обладнання (ліфт, підйомник) відсутні. Окрім того, таке розміщення ліжкових хворих становить загрозу їх життю у випадку небезпеки (пожежа та ін.)

3.3. До цього часу в інтернаті не запроваджено диференціації догляду, не створені відділення інтенсивного догляду, соціально-медичної корекції, соціальної реабілітації, підтриманого проживання, паліативного/хоспісного догляду, що передбачено пунктом 3.20 Статуту інтернату і пунктом 34 Типового попоженого  психоневрологічний інтернат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 № 957. Режим розгляду, розпорядок дня та інші умови фактично однакові для підопічних, незалежно від їх стану здоровʼя та рівня інтелекту. Таким чином, не забезпечуються індивідуальні потреби підопічних.

3.4. На стінах в житлових кімнатах старого корпусу наявні сліди вологи та плісняви 

3.5. В інтернаті частково (в старому корпусі) використовуються старі ліжка з панцерною сіткою, деякі з них є взагалі непридатними для використання 

3.6. В частині житлових кімнат інтернату не вистачає меблів (приліжкових тумбочок для кожного підопічного, столів та стільців, шаф для речей – на кімнату), чим порушуються Мінімальні норми забезпечення предметами, матеріалами та інвентарем громадян похилого віку, інвалідів та дітей-інвалідів в інтернатних установах та територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг) системи соціального захисту населення, затверджені наказом Мінсоцполітики України від 19.08.2015 №857.

3.10. Велика кімната для відпочинку та перегляду телевізійних програм не облаштована належним чином, оскільки для підопічних передбачено лише кілька стільців, які не забезпечують потреби підопічних та не  зручними для відпочинку. Надана моніторами рекомендація щодо покращення умов відпочинку підопічних була виконана, кімната відпочинку облаштована диваном та кріслами.

4.Порушення прав осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю).

4.1. В інтернаті не забезпечено безбарʼєрний простір для осіб, які пересуваються на кріслах колісних, зокрема в житлових корпусах дверні прорізи мають пороги і перепади, що є перешкодою для користувачів візків самостійно потрапити до різних приміщень інтернату (зокрема, туалетної, душової кімнати, до їдальні). Люди, які пересуваються на інвалідних візочках, не мають можливості вільно та самостійно виїжджати на вулицю через наявні перешкоди, східці та високі пороги.

4.3. У статті 9 Конвенції про права осіб з інвалідністю вказано, про необхідність створювати умови особам з інвалідністю для ведення незалежного способу життя й всебічної участі у всіх аспектах життя. Для цього необхідно вживати належних заходів для забезпечення особам з інвалідністю доступу нарівні з іншими до фізичного оточення, до транспорту, а також до інших обʼєктів і послуг.

Ці заходи включають виявлення й усунення перепон і барʼєрів, що перешкоджають доступності, зокрема:

  • загальні коридори, східці на другий поверх та житлові кімнати інтернату не облаштовані перилами та поручнями, у тому числі комбінованими 
  • відсутні кнопки виклику персоналу або інші способи оповіщення персоналу
  • відсутній спеціальний транспорт для перевезення осіб з інвалідністю, ліжкових хворих.

 

  1. 5. Порушення права мешканців на повагу до гідності (стаття 28 Конституції України) 

Конституційний Суд України наголошує, що людську гідність необхідно трактувати як право, гарантоване статтею 28 Конституції України, і як конституційну цінність, яка наповнює сенсом людське буття, є фундаментом для усіх інших конституційних прав, мірилом визначення їх сутності та критерієм допустимості можливих обмежень таких прав. Наведене опосередковано підтверджується унікальним значенням людської гідності в Конституції України, за якою, зокрема, людина її життя і здоровʼя, честь і гідність визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (частина перша статті 3); усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах (стаття 21); кожен зобовʼязаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей (частина перша статті 68. Приватність і гідність поважаються за всіх обставин, і особливо у звʼязку з забезпеченням інтимного і особистого догляду та підтримки, входом до житлових кімнат, туалетів і ванних кімнат 

 

Однак, в інтернаті порушується право підопічних на повагу до їх гідності, особливо відносно ліжкових хворих інтернату. Не забезпечується приватність при здійсненні санітарно – гігієнічних процедур та справлянні природних потреб.

Догляд ліжкових хворих здійснюється при свідках, оскільки в інтернаті відсутні ширми в достатній кількості, а наявні ширми персоналом не використовуються.

Санітарно-гігієнічні процедури ліжкових хворих, які розміщені на другому поверсі здійснюються в кімнатах «в тазіках» без дотримання приватності, ширми не використовуються. Деякі підопічні лежать без подушок, оскільки вони просушуються, а запасні відсутні.

Зі свого багаторічного досвіду вважаємо за обов’язок поділитись з громадськістю та адміністрацією установи інформацією про порушення, які ми виявили під час перебування, оскільки це наш спільний обов’язок робити все для безпеки та задоволення потреб підопічних.

Крім того, матеріали за результатами візитів будуть використані в підготовці аналітичних матеріалів щодо дотримання прав осіб з інвалідністю під час війни.

Моніторингові візити здійснено в рамках проекту «Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні», що фінансується урядом Данії та у партнерстві з DIGNITY – Данський інститут проти катувань.