Поділитися
Катування та вбивства в’язнів та цивільних, перетворення місць несвободи на катівні, жорстоке поводження з цивільним населення у “фільтраційних таборах”, депортація пацієнтів психлікарень — такі результати моніторингу порушень прав людини та інших порушень міжнародного права, скоєних у місцях несвободи на непідконтрольних уряду України територіях у період з березня по грудень 2022 року.
 
Моніторингове дослідження “Дев’ять кіл пекла”: місця несвободи в Україні під російською окупацією” було проведено українськими правозахисним організаціями ГО «Україна без тортур» / NGO «Ukraine without torture», Харківська правозахисна група (ХПГ), ГО Захист в’язнів України / NGO Protection for Prisoners of Ukraine, разом з DIGNITY – Danish Institute Against Torture та EPLN – European Prison Litigation Network.
 
Під час дослідження було задокументовано 725 випадків порушення прав людини: 46 випадків вбивств/страт, 152 випадки катувань та інших видів жорстокого поводження в місцях несвободи, 101 повідомлення про неналежні умови тримання, 113 артилерійських обстрілів/авіаудари/ракетні удари, примусову працю на різних військових роботах, таких як копання окопів і будівництво укріплень, примусове нав’язування російського громадянства та примусову участь у незаконних референдумах про анексію росією окупованих українських територій, зафіксовано факти розміщення російських артилерійських системи поруч з місцями позбавлення волі.
 
Військове вторгнення РФ 24 лютого 2022 року призвело до того, що 11 в’язниць на півдні та сході України (Миколаївська, Херсонська, Запорізька та Донецька області), в яких загалом утримувалося 3103 ув’язнених опинилися під російською окупацією.
 
Крім того, станом на березень 2022 року у щонайменше 42 українських соціальних закладах (психіатричні лікарні, заклади для дітей та людей похилого віку) на непідконтрольних уряду територіях залишалося близько 6000 осіб, які були відрізані від підтримки та постачання та опинилися на межі гуманітарної катастрофи через брак води, їжі та медикаментів. Російська окупаційна влада замість вирішення цих питань вдалася до депортації підопічних закладів.
 
З повним текстом моніторингового дослідження “Дев’ять кіл пекла”: місця несвободи в Україні під російською окупацією” можна ознайомитися за посиланням.
 
Документування злочинів вчинених окупаційними військами є важливою складовою процесу встановлення справедливості, у тому числі в рамках міжнародних механізмів притягнення до відповідальності, забезпечення прав людини та попередження майбутніх конфліктів.
 
Ми продовжуємо свою діяльність та нагадуємо, що повідомити про порушення прав людини в місцях несвободи на окупованих та деокупованих територіях України:
+380 96 010 91 60
zvern.uwt@gmail.com