Поділитися

Головною темою була спільна робота у напрямку документування воєнних злочинів, зокрема тих, які вчинені щодо осіб, які перебувають в місцях несвободи. Ця проблема стала особливо актуальною під час широкомасштабного вторгнення.

Важливо нагадати, що до місць несвободи відносяться не лише установи виконання покарань, але й психіатричні лікарні, дитячі будинки, будинки для літніх людей тощо. Саме в цих установах перебувають особи, які потребують посиленого захисту та права яких порушуються найчастіше. 

Після початку повномасштабного вторгнення росії, багато осіб, які перебували в місцях несвободи, були евакуйовані у західні регіони України чи за кордон. 

На жаль, структурованого збору інформації та документування обставин воєнних злочинів жертвами чи свідками яких вони були не проводилось так само, як і візитів НПМ. При цьому, чим більше часу минає, тим менше детальної інформації ми можемо отримати. Відвідування місць несвободи на деокупованих територіях та тих, які були евакуйовані з метою документування воєнних злочинів має бути пріоритетним завданням для всіх стейкхолдерів.

Спільна робота між Уповноваженим ВРУ з прав людини та ОГС сприятиме збільшенню поінформованості і спроможності у фіксації та документуванні воєнних злочинів. Це також активізує моніторинг діяльності НПМ з проведення візитів та документування воєнних злочинів.

Ми сподіваємося, що ця робоча зустріч стане важливим поштовхом до подальшої плідної співпраці та спільних зусиль у реалізації визначених завдань. Спільно ми зможемо забезпечити більшу захищеність прав людини, зокрема тих, хто перебуває в місцях несвободи та зазнав порушення прав людини обумовлених воєнними злочинами, а також створити підґрунтя для притягнення винних до відповідальності щодо розбудови спроможностей організацій громадянського суспільства у документуванні воєнних злочинів.

Цей захід проводиться ГО “Україна без тортур” у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст цього заходу є виключною відповідальністю ГО “Україна без тортур” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу