Поділитися

03.10.2023 здійснено втретє моніторинговий   візит   до   комунального   закладу «Сквирський психоневрологічний інтернат» Київської обласної ради (далі – інтернат/заклад/ПНІ) з метою вивчення стану дотримання прав та законних інтересів підопічних.

   Попередній моніторинговий візит здійснювався 28.04.2022 р. та 26.06.2021 р.

Побутові умови

На території психоневрологічного інтернату розташовані житлові корпуси №1 та №2, адміністративна будівля зʼєднана з житловим корпусом, склади. Територія закладу огороджена вхід і вихід з території здійснюється через пропускний пункт.

Оцінка житлових приміщень

  Освітлення у кімнатах  природне та штучне – у достатній мірі. У кімнатах є власні ліжка, тумбочки, шафи для власного одягу. На стінах висіли роботи підопічних. Постіль, охайна, чиста. У ліжкохворого пацієнта був наявний протипролежневий матрац. Температура була задовільна, примусова вентиляція ( противітрювання здійснюється через відкрите вікно), через те що вікна постійно відкриті в закладі багато мух. Маломобільні підопічні, у тому числі особи з інвалідністю, забезпечені технічними засобами реабілітації та допоміжними засобами для пересування.

  Перед входом у кімнату розміщені прізвище з ініціалами осіб, які там проживають та номер кімнати. У кімнатах відпочинку наявний телевізор для спільного перегляду.

Також у закладі наявний кабінет ЛФК, масажу та фізичних процедур та приймально – карантинне відділення.

Забезпечення права на дозвілля

   В закладі наявна бібліотека, а також кімната для дозвілля підопічних, а також духовна кімната.

Під час проведення відвідування були виявлені недоліки, що призводять до порушення прав підопічних

 1. Порушено право на достатній життєвий рівень, приватність та повагу до гідності (статті 28, 48 Конституції України).

1.1. В багатьох житлових кімнатах закладу не дотримуються житлова норма площі на одну особу, деякі ліжка розміщені впритул одне до одного, що не забезпечує приватності.

1.2  В душовій кімнаті не облаштовані ширми, а також вікно не тоноване, що є порушує права підопічних на приватність.

1.3 В багатьох житлових кімнатах закладу на меблях (приліжкових тумбочках, шаф для речей – на кімнату) вісять замки. Як розповіли підопічні закладу, що персонал закриває їхні речі і ключі знаходяться у них. Хоча персонал це заперечує, аргументуючи що ключі є також у підопічних, але коли попросили відкрити речі підопічного, він не зміг відкрити і тільки за допомогою персоналу змогли відкрити шафу.

1.4 Майже всі вікна у кімнатах підопічних без ручок.

 1. Порушення прав осіб з інвалідністю та маломобільних осіб (статті 9 і 18 Конвенції ООН про прав осіб з інвалідністю)

У психоневрологічному інтернаті  не забезпечено умов для людей з інвалідністю та маломобільних груп людей відповідно до вимог ДБН В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і споруд, ДБН В.2.2-10:2022. Заклади охорони здоров’я. Зокрема у вбиральні відсутні поручні для осіб з інвалідністю, хоча за повідомленням персоналу ця вбиральня була відремонтована недавно. Також відсутнє маркування на сходах для підопічних з порушенням зору та незрячих.

 1. Порушення права підопічних на отримання інформації про свої права та обов’язки, а також права направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів влади (статті 40 і 57 Конституції України).

У пансіонаті наявний стенд з інформацією про права осіб з інвалідністю, вся інша інформація про діяльність пансіонату, та інша інформація розміщена в адміністративній частині будівлі, що зумовлює обмежений доступ до цієї інформації.

Окрім того, на інформаційному стенді відсутня актуальна інформація про надання правової допомоги, а також номери телефонів і адреси посадових осіб, до яких вони можуть звернутися у разі їх порушення.

 1. Порушення права на життя та безпеку (стаття 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стаття 27 Конституції України).

   Підвальне приміщення інтернату, яке визначено як укриття, не відремонтоване та не може експлуатуватись в якості захисної споруди, оскільки не відповідає Вимогам з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 № 579.

Рекомендації для Комунальної установи “Сквирський психоневрологічний інтернат” Київської обласної ради

 1. Забезпечити право підопічних на приватність, зокрема затонувати вікна у ванній кімнаті;
 2. Встановити ширми у всіх душових кабінах для проведення санітарно-гігієнічних процедур;
 3. Забезпечити виконання вимог ДБН В.2.2-40:2018;
 4. Забезпечити оснащення вікон житлових кімнат ручками для відкривання;
 5. Забезпечити дотримання норм житлової площі на одну особу у відповідності до встановленого стандарту та покращення умов проживання підопічних;
 6. Забезпечити право пацієнтів на доступ до інформації;
 7. Облаштувати укриття відповідно до вимог законодавства, забезпечити умови для перебування мешканців за правилом «двох стін».

Візит здійснено в рамках реалізації проєкту «Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні», що фінансується урядом Данії та у партнерстві з DIGNITY – Danish Institute Against Torture.