Посткластерна зустріч за результатами моніторингових візитів до місць несвободи Запорізької області.
4 квітня, 2025

Відбулася чергова робоча зустріч для обговорення стану усунення виявлених порушень під час кластерних моніторингових візитів національного превентивного механізму (НПМ), які відбулися з 7 по 9 жовтня 2024 року до місць несвободи Запорізької області.
У зустрічі взяло участь близько 50 осіб: керівники відвіданих установ, представники місцевих органів державної влади, співробітники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Офіс Омбудсмана України та монітори НПМ.
Під час моніторингових кластерних відвідувань до місць несвободи Запорізької області було виявлено ряд порушень прав людини, зокрема: порушення права на захист від катувань, невідповідні умови тримання, що не відповідають міжнародним стандартам, недостатню охорону здоров’я та медичне забезпечення, порушення права на достатній життєвий рівень, безпечні умови перебування, на професійну правничу допомогу, на повагу до приватного і сімейного життя, порушення прав осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення тощо.
Під час зустрічі обговорено стан виконання рекомендацій щодо усунення вказаних та інших порушень, виявлених під час моніторингових візитів, а також заходи для їх недопущення в майбутній діяльності відповідних установ та закладів.
Обговорено питання дотримання санітарно-гігієнічних норм, забезпечення доступу до медичної допомоги, належного харчування та питної води, доступу до інформації, а також облаштування укриттів у частині установ. Окрему увагу приділено питанням безпеки персоналу та осіб, які утримуються в соціальних місцях несвободи. Безпосередня близькість до лінії бойового зіткнення зумовлює гостру потребу в функціональних і доступних укриттях особливо для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення.
Визначено поетапні кроки для усунення порушень, які потребують додаткових фінансових ресурсів та часу. Значна частина виявлених порушень була усунена на момент проведення зустрічі, що підтверджується наданими фотографіями.
Як посткластерні моніторингові візити, так і систематичні робочі зустрічі для обговорення стану усунення виявлених порушень є дієвими механізмами для контролю за дотриманням прав людини в місцях несвободи та запобіганню повторних порушень. А також сприяють відкритому діалогу між адміністраціями установ, державними органами та громадськістю, що дозволяє оперативно виявляти та розв'язувати проблемні питання, які потребують залученості всіх сторін.
Захід організовано за ініціативи ГО «Україна без тортур» у співпраці з Секретаріатом Офісу Омбудсмана.
Якщо ви стали потерпілою особою чи свідком порушення прав людини в місцях несвободи, просимо звертайтеся за номером +380960109160 для дзвінків та повідомлень в WhatsApp, Signal і Telegram чи на пошту Scarga_uwt@proton.me. Або в Telegram за лінком https://t.me/scarga_uwt.
Більше матеріалів
Системне навчання моніторів НПМ – інвестиція в якість та безпеку моніторингових відвідувань.
Альтернативний звіт до Комітету ООН проти катувань: правозахисники оцінюють прогрес і виклики
Підсумки круглого столу «Виклики діяльності національного превентивного механізму в регіонах та перспективи розвитку»
Про роль регіональних груп національного превентивного механізму (НПМ) в моніторингу дотримання прав людини в місцях несвободи.
