Спеціальний трибунал щодо злочину російської агресії проти України
3 липня, 2025

Україна і Рада Європи уклали Угоду про створення Спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України.
25 червня у Страсбурзі Президент України Володимир Зеленський і Генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе підписали Угоду про створення Спеціального трибуналу з розслідування злочину агресії проти України.
Із відкритих джерел стали відомі, окремі положення Статуту Спеціального трибуналу, зокрема:
🔷Трибунал матиме міжнародну правосуб’єктність, а не статус гібридної або національної структури. Його основу становить стаття 8 bis Римського статуту МКС, доповнена критеріями загарбницької війни з резолюції 3314 Генасамблеї ООН.
🔷Дозволено проводити розслідування проти найвищого керівництва держави, яке зазвичай захищене персональними імунітетами: глава держави, глава уряду та міністр закордонних справ. Це означає, що займана посада не звільняє таку особу від кримінальної відповідальності та не пом'якшує покарання, але винесення вироків буде можливим лише після втрати ним посад.
🔷Спеціальний трибунал також співпрацюватиме з Міжнародним кримінальним судом. Провадження можуть розслідувати паралельно обидві інституції, не перешкоджаючи роботі одна одної.
🔷Трибунал зможе ухвалювати вироки без присутності обвинувачених (проведення заочних процесів).
🔷Політичне та військове керівництво держав-співучасниць агресії теж потенційно нестимуть відповідальність (йдеться про Білорусь та КНДР).
Спеціальний міжнародний трибунал створений в рамках Ради Європи, притягне до відповідальності тих, хто застосував силу в порушення Статуту ООН, застосовуючи міжнародне право без подвійних стандартів і підтверджуючи, що безпека Європи не ґрунтується на мовчанні чи безкарності, а на законі, принципах і діях.
Тепер зацікавлені сторони — зокрема держави-члени Ради Європи, країни, що не є членами організації, а також Європейський Союз — розглядатимуть можливість приєднання до розширеної часткової угоди (EPA) щодо управління Спеціальним трибуналом.
До роботи щодо створення Спецтрибуналу приєдналися 39 держав, ЄС і Рада Європи. Підготовка тривала понад два роки. Цьогоріч 9 травня у Львові коаліція держав офіційно підтримала створення Спеціального трибуналу.
Більше матеріалів
Комплексна реформа правоохоронної системи як ключовий елемент євроінтеграції України
2 липня, 2025 Читати далі
Впровадження практичних механізмів надання індивідуальної грошової допомоги, як складової послуг із захисту
1 липня, 2025 Читати далі
Чисельність осіб в установах виконання покарань Державної кримінально-виконавчої служби України у період з 2001 по 2025 роки
18 червня, 2025 Читати далі
Aормування нового складу Консультативної ради при Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини
17 червня, 2025 Читати далі
