35 тисяч українських дітей можуть утримувати в росії

7 липня, 2025

Main Photo

Команда дослідників Єльського університету (США) встановила, що приблизно 35 тисяч українських дітей, яких вважають безвісти зниклими, можуть утримувати в росії або на тимчасово окупованих територіях.


Про це йдеться у розслідуванні, на яке посилається британське видання The Guardian. 

З початком повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року російські військові масово вивозили українських дітей. Йдеться як про вихованців інтернатів, так і про дітей, які втратили батьків або під примусом безпосередньо з їхніх сімей.

Група експертів Єльського університету підрахувала, що в росії та на її окупованих територіях можуть утримувати до 35 000 дітей.

Ці дані більш ніж втричі перевищують раніше оприлюднені Офісом Генерального прокурора - 11 415 дітей та Офісом Омбудсмана - 19 546 дітей за даними оприлюдненими на кінець 2023 року. Наразі відомо, що Україні вдалося повернути лише 1 366 дітей.

Завдяки детальному вивченню російських баз даних, офіційних документів, родинних зв'язків і навіть супутникових знімків російських об'єктів, офіційних будівель та інших джерел, команда Єльського університету змогла встановити особи тисяч дітей.

Натаніель Реймонд, виконавчий директор Лабораторії гуманітарних досліджень Єльського університету, яка розслідує викрадення, відзначає, що це, ймовірно, найбільше викрадення дітей у війні з часів Другої світової війни – порівняно з германізацією польських дітей нацистами.

Є обґрунтовані побоювання, що багато з них були захоплені російськими військами та відправлені до військових таборів чи прийомних сімей, або навіть були усиновлені російськими сім'ями. 

Зі свідчень нещодавно врятованих дітей випливає, що вони проходили військову підготовку в таборах і були покарані за те, що розмовляли українською. «Нам потрібно було заспівати російський гімн і намалювати триколор», — каже одна врятована дев'ятирічна дитина.

Насильницька депортація та викрадення українських дітей не є чимось новим для росії, подібні викрадення і депортації фіксувалися, і під час вторгнення росії на Кримський півострів у 2014 році.

росія нещодавно внесла зміни в законодавство, яке тепер надає дозвіл громадянам рф всиновлювати українських дітей за спрощеною процедурою, таким чином, багато дітей можуть зникнути у російській системі усиновлення.

Забрати дитину з однієї етнічної чи національної групи та зробити її частиною іншої етнічної чи національної групи – це воєнний злочин. Фіксація, дослідження та збирання інформації про кожну депортовану дитину це шанс на її повернення в Україну.




Поділитись:

Email: ukraine.without.torture@gmail.com
Юридична адреса: Україна, 01034, місто Київ, вулиця Ярославів Вал, будинок 33 Б
Тел: + 380 96 010 91 60

Make Law Not Torture