Звіт за результатами робочого візиту до Смотрицького будинку-інтернату для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю
18 травня, 2023

У межах своєї діяльності 11 травня 2023 року представники ГО «Україна без тортур» здійснили моніторинговий візит до Смотрицького будинку-інтернату для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю.
Загальна інформація про установу:
Смотрицький будинок – інтернат для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю відповідно до Статуту, який затверджений розпорядженням голови Хмельницької обласної ради від 04.08.2021 за №179/2021-о, є стаціонарним інтернатним закладом соціального захисту, що утворюється для цілодобового проживання (перебування) та догляду за громадянами похилого віку та особами, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового, медичного обслуговування, соціальних послуг і комплексу реабілітаційних заходів (далі – підопічні).
Проектна потужність закладу, який розташований в смт. Смотрич, розрахована на розміщення 37 громадян похилого віку та осіб з інвалідністю. Станом на момент візиту у Закладі на цілодобовому проживанні перебували 37 підопічних, з них :
- 13 чоловіків, 24 жінок;
- у розрізі вікової категорії: від 35 до 60 років –3 особи; від 60 до 70 років – 1 особа; від 70 до 90 років – 28; у віці від 90 років – 5 осіб;
- 10 підопічних особи з інвалідністю;
- недієздатних осіб, над якими призначено опікуна і опіку здійснює заклад - 0;
- 6- внутрішньо переміщені особи.
В інтернаті підопічні отримують чотирьохразове харчування. Витрати на харчування на одного підопічного на день становлять 135,28 гривень, на медикаменти – 5,27 грн. У будинку-інтернаті створено задовільні умови для проживання, підопічні забезпечені одягом, харчуванням та доглядом. Підопічні відкриті до спілкування, відзначали гарне ставлення персоналу закладу до них та гарне харчування, скарг на неналежне поводження не надходило.
На території закладу облаштовані місця для відпочинку. Наявний окремий літній павільйон, в якому здебільшого відпочивають підопічні, також наявна окрема кімната для відпочинку з телевізором.
Житлові кімнати розраховані на 2 і більше людей, в кожній кімнаті наявний окремий санвузол та умивальник. Підопічні доглянуті, в кімнатах чисто, заміна постільної білизни проводиться регулярно, ліжковохворі підопічні забезпечені кнопками виклику персоналу, памперсами, медичними клейонками.
В закладі наявна одна ванна кімната, однак вона не в повній мірі обладнана відповідно до потреб осіб з інвалідністю та маломобільних мешканців інтернату. Не забезпечено потребу у сидіннях для ванни та душу, східцях, підставках для ванни та інших спеціальних засобах для самообслуговування та догляду; відсутні будь-які допоміжні засоби для піднімання, що ускладнює процес догляду за маломобільними та ліжковохворими підопічними.
Забезпечення права на життя
Укриття
Окреме укриття відсутнє. Зі слів персоналу закладу та підопічних, під час повітряної тривоги вони можуть розміститись в коридорі закладу за правилом двох стін, однак в більшості випадків цього не роблять, місця для сидіння в коридорі відповідно до кількості підопічних та персоналу відсутні. Люди з інвалідністю, які є ліжковохворими, залишаються у кімнатах, на коридор не вивозяться.
Безпековий план, план евакуації
Наказом директора Смотрицького будинку-інтернату для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю від 10.01.2023 року № 16/1 затверджено Інструкцію по діях персоналу Смотрицького будинку-інтернату для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, щодо безпечної евакуації підопічних на випадок виникнення надзвичайних ситуацій, з яким ознайомлені всі працівники закладу.
Однак в Інструкції викладена лише досить узагальнена інформація, в ній передбачено лише необхідність повідомлення керівника закладу та завідуючого господарством, а також необхідність «негайно організувати евакуацію, використовуючи для цього наявні сили й засоби». Не розроблено чіткого порядку дій на випадок евакуації, плану евакуації.
Евакуація
Заклад не було евакуйовано, пропозицій щодо евакуації не було. Навпаки відбулось збільшення ліжкомісць за рахунок відкриття окремого відділення в с. Великий Жванчик, вул. Центральна, 74, в якому на даний час проживає 43 підопічних, які є внутрішньо переміщеними особами, з них 39 – підопічні евакуйованого Запорізького геріатричного пансіонату.
Право на охорону здоров’я
У штаті закладу наявні медичні працівники, однак Заклад не отримав Ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, відповідна робота по її отриманню триває.
Медичними препаратами та засобами індивідуальної гігієни заклад забезпечений, порушень термінів придатності ліків не встановлено. Надання медичних послуг не було обмежено в зв’язку з запровадженням воєнного стану.
Щорічно проводиться комплексне медичне обстеження мешканців інтернату із залученням лікарів-спеціалістів Дунаєвецького центру ПМСД.
Відповідно до пункту 19 Типового положення про будинок-інтернат для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2020 № 772 (далі – Типове положення) під час прийняття до інтернату підопічні проходять санітарно-гігієнічну обробку зі зміною одягу та взуття, розміщуються в приймально-карантинному відділенні на 14 днів для подальшого спостереження та в разі відсутності проявів гострих інфекційних хвороб переводяться на цілодобове проживання (перебування) у відповідні кімнати. Утім, у закладі приймально-карантинне відділення та ізолятор не функціонують. Кімната ізолятору використовується для проживання підопічних за браком вільних місць.
Смертність
У 2021 році померло 2 особи. Основна причина смерті – серцево-судинні патології. Середній вік померлих понад 80 років.
У 2022 році померло 10 осіб. Основні причини: загальний атеросклероз, серцева недостатність, ішемічна хвороба серця, середній вік померлих понад 70 років.
Процедура по документальному оформленню факту смерті померлої людини після 24 лютого не змінилася і проводиться з дотриманням вимог чинного законодавства. У разі смерті підопічного викликається поліція. Про смерть родичі повідомляються під час телефонної розмови персоналом закладу.
Чи зазнав заклад обстрілів чи руйнувань під час війни
Заклад не зазнавав руйнувань під час війни. Після введення воєнного стану обмеження на візити родичів не запроваджено, відвідування дозволено. Користування телефоном дозволено усім.
Підопічні отримують пенсійні кошти та соціальні виплати, у супроводі персоналу витрачають власні кошти для придбання необхідних речей та продуктів харчування. Під час спілкування жодних скарг чи претензій щодо невиплати коштів чи їх привласнення від підопічних не надходило.
Опитування підопічних, які є внутрішньо переміщеними особами: в закладі в смт. Смотрич проживають 6 ВПО, опитування яких проведено за їх добровільною згодою. Підопічні задоволені умовами проживання, ставленням персоналу до них, мають зв’язок з родичами, користуються телефонами.
Зі свого багаторічного досвіду вважаємо за обов’язок поділитись з громадськістю та адміністрацією установи інформацією про порушення, які ми виявили під час перебування, оскільки це наш спільний обов’язок робити все для безпеки та задоволення потреб підопічних.
Крім того, матеріали за результатами візитів будуть використані в підготовці аналітичних матеріалів щодо дотримання прав осіб з інвалідністю під час війни.
Моніторингові візити здійснено в рамках проекту «Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні», що фінансується урядом Данії та у партнерстві з DIGNITY – Данський інститут проти катувань.













Більше матеріалів
Звіт за результатами відвідування КЗ “Сквирський психоневрологічний інтернат” Київської обласної ради.
Відбувся Перший Моніторинговий Візит До Табору Для Військовополонених Із Залученням Моніторів НПМ
Звіт про результати відвідування комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І. Ющенка Вінницької обласної ради»
