Кластерне відвідування місць несвободи Вінницької області
26 лютого, 2025

Представники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини разом з представниками громадських організацій за підтримки ГО «Україна без тортур» в межах реалізації функцій національного превентивного механізму з 18 по 20 лютого здійснили «кластерне» відвідування місць несвободи Вінницької області з метою запобігання катуванням та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання.
Відвідуваннями було охоплено 11 місць несвободи. Представникам груп НПМ було надано безперешкодний доступ до всіх приміщень, розташованих на територіях місць несвободи, та службової документації.
У зазначених місцях несвободи керівниками вживаються заходи щодо створення належних умов для осіб, які в них утримуються.
Серед відвіданих місць несвободи: ДУ «Стрижавська виправна колонія (№ 81)», «Вінницька установа виконання покарань (№ 1)», Багатопрофільна лікарня № 81 філії ДУ «Центр охорони здоров'я ДКВС України», ІТТ № 5 ГУНП, Ладижинський ПНІ, управління Державної міграційної служби, КУ «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку», Вороновицька філія КУ «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку» села Плесків, комунальне некомерційне підприємство «Центр терапії залежностей «Соціотерапія» та інші.
Відмічені позитивні тенденції у питаннях додержання прав і свобод людини і громадянина, зокрема:
- у відділенні соціально-психологічної служби № 4 державної установи «Стрижавська виправна колонія (№ 81)» вжиті заходи щодо створення належних умов для осіб, які в них утримуються, та проводиться робота щодо забезпечення релігійних потреб засуджених (фото 1-4);
- у відвіданому ізоляторі тимчасового тримання наявна інформаційна підсистема «Custody Records» для запобігання незаконному затриманню осіб та неналежному поводженню з затриманими особами (фото 5);
- з моменту попереднього відвідування комунальної установи «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку» відбулися значні позитивні зміни у діяльності закладу, а саме проведено ремонтні роботи житлового корпусу, на високому рівні підопічним надаються послуги з фізичної реабілітації (фото 6); пансіонат забезпечений достатньою кількістю лікарських засобів, дезінфікуючими та миючими засобами; налагоджена взаємодія з закладами охорони здоровʼя стосовно вчасного надання медичної допомоги підопічним; всі підопічні мають укладені декларації з сімейним лікарем; пацієнти, які отримують лікарські засоби з діючою речовиною «клозапін» вчасно проходять лабораторне обстеження задля запобігання виникнення агранулоцитопенії.
У комунальному некомерційному підприємстві «Центр терапії залежностей «Соціотерапія» Вінницької обласної ради» впроваджена міжнародна програма Safewards, яка спрямованої на зменшення кількості обмежувальних заходів до пацієнтів, поліпшення стосунків між персоналом і пацієнтами, підвищення рівня безпеки у відділеннях та покращення терапевтичного середовища; лікарня забезпечена необхідними психотропними лікарськими засобами та сучасним діагностичним обладнанням; у своїй структурі заклад має реабілітаційне відділення, яке забезпечене новітнім обладнанням для проведення фізичної та ментальної реабілітації.
Поряд з цим, за результатами відвідувань встановлено ряд суттєвих недоліків, які призводять до порушення прав людини і громадянина. Лише незначна частина з них:
- у Стрижавській багатопрофільній лікарні № 81 філії ЦОЗ ДКВС, зʼясовано, що проведення огляду пацієнтів медичним персоналом здійснюється в присутності інших працівників установи; у лікарні не забезпечені інклюзивні умови для пересування маломобільних пацієнтів; наявне відеоспостереження у жіночих палатах, що порушує їх право на приватне життя;
- у пенітенціарних установах виявлено порушення права на повагу до приватного життя, а саме розміщення відеокамер безпосередньо у приміщеннях, де проживають засуджені та ув’язнені; встановлено порушення норм площі в деяких камерних приміщеннях; порушення права на працю та захист від експлуатації (деякі утримувані особи установ виконання покарань не отримують грошову винагороду за працю та виявлено факти понаднормової праці), порушення права на контакти із зовнішнім світом (недостатня кількість комп’ютерної техніки - на 314 засуджених «Вінницької установи виконання покарань для користування засудженими знаходиться лише 2 комп’ютери), неналежні умови тримання у деяких камерних приміщеннях (недостатній рівень освітлення, значна заґратованість, відсутність штучної системи вентиляції (фото 7-11) та інші порушення;
- в медичній частині відсутні лікарські засоби для лікування пацієнтів з цукровим діабет ІІ типу, не організовано проведення замісної підтримувальної терапії для осіб з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин, отримані чисельні скарги на неможливість увʼязнених отримати медичну допомогу за зверненням;
- під час відвідування відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення управління Державної міграційної служби у Вінницькій області встановлено, що утримувані особи не забезпечені вільним доступом до чистої питної води, наочна інформація потребує поновлення, не створено належних умов для вільного пересування маломобільних груп населення (фото 12);
- при відвідуванні Ладижинського ПНІ встановлено порушення утримуваних осіб на життя та безпеку (у закладі відсутнє укриття, житлові корпуси не обладнано пожежною сигналізацією), значне навантаження на працівників закладу, адже на 15 ліжкових хворих підопічних закріплено лише 1 молодшого медичного персоналу;
- групою НПМ при відвідуванні Вороновицької філії комунальної установи «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку» встановлено, що підопічні закладу переважно перебувають увесь час у кімнатах денного перебування, не користуючись власними кімнатами протягом дня.
Також представниками груп НПМ відмічається неналежна організація надання медичної допомоги ув’язненим та засудженим у пенітенціарних установах Вінницької області.
З метою усунення виявлених порушень та попередження їх у майбутньому Уповноваженим будуть направлені акти реагування у визначеному законом порядку.
Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися на поштову скриньку scarga_uwt@proton.me або за тел. 096 010 9160 для дзвінків та повідомлень в WhatsApp, Signal і Тelegram. Анонімність гарантується.










Більше матеріалів
Звіт за результатами відвідування КЗ “Сквирський психоневрологічний інтернат” Київської обласної ради.
Відбувся Перший Моніторинговий Візит До Табору Для Військовополонених Із Залученням Моніторів НПМ
Звіт про результати відвідування комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І. Ющенка Вінницької обласної ради»
Звіт за результатами відвідування Антопільського психоневрологічного інтернату Вінницької обласної ради
