Тіньовий звіт до розділу 23 “Правосуддя та фундаментальні права” Звіту Європейської комісії щодо України у 2023 році.

15 жовтня, 2024


Це перший Звіт, який громадський сектор України надає Європейській Комісії після отримання статусу кандидата на членство в Європейському Союзі. Період, який досліджувався експертами, включає червень 2023 – серпень 2024 років. У Звіті наведені результати аналізу поточного стану справ, досягнутого Україною прогресу або наявних проблем у сферах верховенства права (суди, прокуратура, адвокатура, юридична освіта), боротьби з корупцією та захисту основоположних прав і свобод людини. Також Звіт містить близько 350 рекомендацій, що допоможуть розв’язати нагальні проблеми поточного етапу реформування цих сфер.


З урахування нашої експертності та сфери діяльності, акцентуємо увагу на розділах над якими працювали, в тому числі, експерти ГО «Україна без тортур» - про стан реалізації функцій Національного превентивного механізму та боротьби із тортурами, жорстоким і принижуючим гідність поводженням. 


Зокрема у звіті відмічено, що кількість відвідування місць несвободи протягом 2023 року зросла - 538 в порівнянні із 345 у 2022 році. Також у 2023 році значно збільшилася кількість подань Омбудсмана до уповноважених органів за результатами візитів НПМ: 21 – у 2022 році та 140 – у 2023-му. При цьому бюджетні видатки на виконання повноважень НПМ різко скоротилися на 19% у період з 2022 до 2023 року і наразі перебувають майже на рівні 2020 року. 


Також у 2023 році Офіс Омбудсмана разом із представниками громадськості здійснили 48 відвідувань установ приватної форми власності для осіб старшого віку та осіб з інвалідністю (так звані приватні пансіонати) і виявили системні проблеми із дотриманням базових прав людей, яких утримують у цих місцях несвободи. Вперше здійснено моніторингові відвідування підрозділів Державної міграційної служби.


Відмічається, що гостро стоїть питання відвідування місць несвободи, розташованих на деокупованих територіях, у зоні проведення бойових дій. Оскільки доступ до цих територій дуже обмежений, ризик порушень прав людини в таких закладах збільшується. 


Ключовими проблемними питаннями, характерними для більшості місць несвободи, залишаються неналежні умови утримання, відсутність доступу до якісної медичної допомоги, порушення права на працю ув’язнених тощо. Занепокоєння також викликає недостатнє виконання позитивного обов’язку держави щодо дотримання прав осіб у місцях несвободи в умовах війни. До цього належить питання евакуації установ, які знаходяться у прифронтових регіонах, та забезпечення пенітенціарних установ укриттями від ракетних і бомбових атак. 


Однією з озвучених рекомендацій є необхідність забезпечити систематичну роботу із залучення та навчання моніторів НПМ, заохочення їх до участі у відвідуваннях НПМ.


Ознайомитися з повним текстом звіту.


Цей звіт підготовлено:

Лабораторія Законодавчих ініціатив, Transparency International Ukraine, Центр прав людини ZMINA,

Адвокат майбутнього, Асоціація правників України в межах реалізації Проєкту ЄС «Право-Justice»




Поділитись:

Email: ukraine.without.torture@gmail.com
Юридична адреса: Україна, 01034, місто Київ, вулиця Ярославів Вал, будинок 33 Б
Тел: + 380 96 010 91 60

Make Law Not Torture