Поновлення прав засуджених осіб та осіб, взятих під варту, у зв'язку з неналежними умовами тримання
25 листопада, 2024
Верховна Рада України на пленарному засіданні 21 листопада прийняла Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо заходів, спрямованих на поновлення прав засуджених осіб та осіб, взятих під варту, у зв'язку з неналежними умовами тримання, (реєстр. №5652), який був поданий Кабінетом Міністрів України 11.06.2021.
Метою прийнятого закону є забезпечення відповідності законодавства України із Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, на чому наполягає ЄСПЛ, Європейський Комітет з питань запобігання катуванням та Комітет міністрів Ради Європи.
Закон вносить зміни до статті 107 Кримінально-виконавчого кодексу України, статті 9 Закону України «Про попереднє ув’язнення» та закріплює право засуджених, які відбувають покарання у виді позбавлення волі, та осіб, взятих під варту, утримуватися в належних умовах, а у випадку порушення такого права звертатися до комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань і в разі незгоди з рішенням вказаної комісії оскаржувати його в суді.
Закон передбачає доповнення статтею 115-1 КВК та статтею 11-1 Закону України «Про попереднє ув’язнення».
Так відповідно до ч. 3 ст. 115-1 КВК заходами запобігання тримання засуджених в неналежних умовах є:
1) переведення до іншого жилого приміщення (камери) з належними умовами тримання;
2) переведення до іншої установи виконання покарань;
3) усунення причин, які роблять умови тримання неналежними (зменшення наповненості жилого приміщення (камери), здійснення ремонту, дезінфекція, дезінсекція тощо);
4) інші заходи, необхідні для припинення тримання в неналежних умовах.
Відповідно до ч. 4 названої статті заходами відшкодування за неналежні умови тримання засудженого є:
1) скорочення строку, з якого може бути застосовано умовно-дострокове звільнення, заміна призначеного судом покарання більш м’яким або зняття судимості в порядку, передбаченому Кримінальним кодексом України;
2) звільнення від відшкодування вартості витрат на тримання за весь строк встановленого факту тримання у неналежних умовах.
Стаття 11-1 Закону України «Про попереднє ув’язнення» передбачає впровадження відповідних заходів, але щодо осіб, взятих під варту.
Контроль за дотриманням належних умов тримання повинні здійснювати комісії з розгляду скарг. Проєктом Закону також пропонується визначити механізм звернення до таких комісій.
Раніше свої критичні міркування щодо законопроєкту озвучували правозахисники Захист в'язнів України -
Зокрема звернули увагу на наступне:
У законопроєкті відсутня згадка про грошове відшкодування за моральні та фізичні страждання, які може зазнати особа в неналежних умовах.
Важливо відзначити, що переведення засудженого до іншої установи не повинно здійснюватися без урахування місця проживання родичів засудженого.
Наприклад, якщо засудженого переведуть до іншої установи виконання покарань, де є гарні побутові умови утримання, але існують проблеми з поводженням із засудженими, це може не вирішити проблему, а лише перенести її в інше місце.
Таким чином, прийнятий Верховною Радою законопроєкт має як позитивні аспекти, так і певні недоліки.