Про роль регіональних груп національного превентивного механізму (НПМ) в моніторингу дотримання прав людини в місцях несвободи.
14 березня, 2025

Реалізації проєкту «Регіональні групи національного превентивного механізму (НПМ)» є ключовим елементом розвитку системного моніторингу дотримання прав людини в місцях несвободи, особливо в приватних соціальних закладах, які часто залишаються поза увагою держави.
Середня кількість візитів за останні три роки становить близько 300 на рік. Це свідчить про обмеженість ресурсів та необхідність залучення громадськості для більш ефективного охоплення таких закладів.
У 2020 році ГО «Україна без тортур» у співпраці з Офісом Омбудсмана розпочала впровадження проєкту «Регіональні групи Національного превентивного механізму», спрямованого на підвищення автономності моніторингових візитів. Метою проєкту є апробація моделі самостійної роботи громадських моніторів НПМ у складі регіональних груп під час повторних візитів до місць несвободи соціальної сфери. Це сприяє формуванню постійних регіональних команд, здатних професійно здійснювати моніторингові відвідування.
Практика показує, що приватні соціальні заклади, зокрема для осіб похилого віку, можуть бути недостатньо контрольованими з боку держави. Наприклад, під здійснення повторного відвідування приватного пансіонату для літніх людей «Промінь життя», що знаходиться у місті Кам’янець-Подільський Хмельницької області групою моніторів НПМ виявлено грубі порушення прав людини, зокрема:
🔵на захист від катування, жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводжень та покарання (виявлені чотири людини похилого віку, які були прив’язані мотузками до ліжок за руки та ноги. Під час спілкування з мешканцями закладу групою НПМ з’ясовано, що їх прив’язують, щоб вони самостійно не виходили з закладу);
🔵на свободу права та особисту недоторканність (в пансіонаті наявна практика замикання дверей ззовні кімнат. У зачиненій ззовні кімнаті виявлені 5 підопічних із ознаками психічних розладів).
🔵на достатній життєвий рівень (житлові кімнати пансіонату потребують проведення ремонтних робіт, стіни вкриті пліснявою. В окремих житлових кімнатах не дотримано норми житлової площі для проживання підопічних. Також встановлено неповне забезпечення твердим інвентарем: стільцями, тумбочками, шафами. Продукти харчування зберігають в холодильниках без відповідного маркування та з порушенням товарного добросусідства);
🔵на охорону здоров’я та медичну допомогу (у пансіонаті немає приймально-карантинної кімнати чи ізолятора для новоприбулих підопічних для запобігання поширенню інфекційних захворювань);
🔵осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення (підопічні, які проживають на другому поверсі, не мають можливості самостійно виходити на прогулянки);
🔵на повагу до приватного і сімейного життя (не забезпечено приватності під час здійснення індивідуальних гігієнічних процедур ліжковим підопічним).
По даним фактам направлені повідомлення в органи поліції для подальшого реагування. Також суб’єкту господарської діяльності будуть скеровані відповідні листи та рекомендації щодо усунення виявлених порушень та недопущення їх у подальшій діяльності закладу.
Переконані, що розвиток автономних груп НПМ дозволяє забезпечити більш регулярний та незалежний моніторинг приватних соціальних місць несвободи, виявляти та оперативно реагувати на порушення прав людини, що сприяє підвищенню прозорості та підзвітності таких закладів.
За матеріалами розміщеними на сайті Офісу Омбудсмана.
У разі виявлення порушення прав людини в місцях несвободи, просимо повідомляти на пошту scarga_uwt@proton.me або за тел. 096 010 9160 для дзвінків та повідомлень в WhatsApp, Signal і Тelegram.




Більше матеріалів
Підсумки круглого столу «Виклики діяльності національного превентивного механізму в регіонах та перспективи розвитку»
Основні цитати пресприфінгу щодо воєнних злочинів Росії в місцях несвободи на непідконтрольних територіях України
Без справедливості не буде миру: заява українського громадянського суспільства щодо переговорів США і Росії
