🔷Презентуємо методологію “Превентивного моніторингу дотримання прав людини в установах соціальної сфери”
12 вересня, 2024
Презентуємо методологію “Превентивного моніторингу дотримання прав людини в установах соціальної сфери”
ГО «Україна без тортур» / NGO «Ukraine without torture» за підтримки DIGNITY - Danish Institute Against Torture (Данського інституту проти катувань) розробила методологію, мета якої допомогти забезпечити моніторинг дотримання прав людини в установах соціального захисту.
У методології узагальнено основні аспекти моніторингу, які будуть сприяти фаховому проведенню відвідування, аналізу порушень та написанню якісного звіту.
Крім того в методології наведено історію перших візитів Національний превентивний механізм - НПМ, цілі та завдання, перелік місць несвободи системи соціального захисту, освіти та охорони здоров'я, узагальнено принципи моніторингових відвідувань НПМ, види моніторингових відвідувань та їх мету, національні стандарти забезпечення прав клієнтів.
У Методичних матеріалах розглянуто основні етапи організації моніторингу, що включає підготовку та проведення моніторингового відвідування НПМ, вимоги до монітора НПМ як представника громадськості, розроблено дорожню карту моніторингового відвідування, зазначено документальні джерела для вивчення під час моніторингу установ.
Методологія базується на національних та міжнародних стандартах прав людини, включаючи стандарти Європейського суду з прав людини та Європейського комітету з запобігання катуванням.
Наведені принципи ефективної комунікації і важливою складовою для встановлення ефективної взаємодії з клієнтами та персоналом, що сприяє більш повному виявленні існуючих порушень і проблем.
Додатки до методології включають чек-лист моніторингу надавача соціальних послуг з цілодобовим проживанням (перебуванням) та міжнародні та національні нормативно-правові акти, що врегульовують дотримання прав людини в установах соціальної сфери та організацію їх діяльності.
Ця методологія буде корисною для моніторів НПМ та всім, хто бере участь у моніторингових візитах, для підвищення знань під час підготовки та проведення моніторингу, що у підсумку має на меті покращення умов перебування підопічних в установах соціального захисту, забезпечення гідності та прав кожної людини, попередження катування, жорстокого та такого, що принижує гідність, поводження і покарання.
Методологія підготовлена: Elena Prashko, Ірина Сергієнко, Олена Темченко, Kostyantyn Avtukhov