Запровадження інституту Військового омбудсмена

19 листопада, 2024

Main Photo

Президент України Володимир Зеленський у Верховній Раді України представив внутрішній план стійкості України з 10 пунктів. Одним із пунктів посилення стійкості у військовій сфері буде запровадження інституту Військового омбудсмена. 

 

Відповідне рішення підтвердив і Міністр оборони Рустем Умєров: “В Україні з’явиться військовий омбудсмен – він опікуватиметься захистом прав військовослужбовців, на посаду вже є декілька кандидатів – це буде людина, якій довірятимуть військові. Про призначення оголосять вже незабаром”.

Запровадження посади військового омбудсмена Рустем Умєров анонсував ще у вересні 2023 року.

 

Тема створення інститут військового омбудсмена добре розкрита в публікації про яку ми писали раніше - “Інститут омбудсмена у справах збройних сил. Практичний посібник” - https://files.notorture.org.ua/lib/Ombudsman_book_Ukrainian.pdf 

 

Інститутові військового омбудсмена належить важлива роль у протидії зловживанням та іншим правопорушенням у збройних силах, а також у створенні умов для того, щоб діяльність збройних сил була підзвітною суспільству з одного боку й прозорою для суспільства з іншого боку. 

 

Інститут військового омбудсмена приймає й розслідує скарги і звернення, а також інформує відповідні інстанції про порушення прав людини та інші проблеми системного характеру. Таким чином, його діяльність може мати серйозний ефект на рівні як окремої людини, так і сектору безпеки та відповідної нормативно-правової бази в цілому.

 

Вперше військовий омбудсмен був введений у Швеції, в 1915 р. Після Другої світової війни інститут військового омбудсмен (або його аналог) було запроваджено у Федеральній Республіці Німеччини, Норвегії, Нідерландах, Чехії та інших країнах. 

 

Протягом останніх 25-ти років спостерігається стрімке зростання кількості інститутів омбудсмена у справах збройних сил по всьому світу, що свідчить, у тому числі, про зростання їх ролі і значення в системі демократичного управління. Наявність сильного, незалежного інституту омбудсмена є важливим показником рівня зрілості всієї системи демократичного управління в цілому.

 

Крім того неодноразово піднімалося питання про можливість запровадження омбудсмена з прав ветеранів. 

P.S. Інститут спеціалізованих уповноважених у сфері прав людини не є новим для України. На сьогодні посади “позапарламентських” уповноважених переважно утворюють при Кабінеті Міністрів України або у його складі. Винятком є Уповноважений із захисту державної мови. Особливість таких уповноважених полягає в тому, що їхня діяльність спрямована на захист прав людини у конкретній сфері. 


Уповноважені утворені при Кабінеті Міністрів України або у його складі:

➡️Урядовий уповноважений з питань гендерної політики;

➡️Урядовий уповноважений з прав осіб з інвалідністю;

➡️Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;

➡️Уповноважений з питань внутрішньо переміщених осіб;

➡️Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини;

➡️Бізнес-омбудсмен;

➡️Освітній омбудсмен.

Цей перелік не охоплює всіх урядових уповноважених.

 

Крім того, в структурі Офісу Омбудсмана запроваджено функціонування 9 представників Уповноваженого з різних питань. Зокрема і Представник Уповноваженого в системі органів сектору безпеки й оборони.


Поділитись:

Email: ukraine.without.torture@gmail.com
Юридична адреса: Україна, 01034, місто Київ, вулиця Ярославів Вал, будинок 33 Б
Тел: + 380 96 010 91 60

Make Law Not Torture