Підсумки брифінгу «Повернення громадян України, які перебували в місцях несвободи з окупованих територій чи росії»
23 січня, 2025
Сьогодні в Українському кризовому медіа-центрі відбувся брифінг, присвячений одній з найболючіших проблем спричинених російською агресією – примусовій депортації українців. Представники громадських організацій, правозахисники та представники органів державної влади обговорили масштаби цієї гуманітарної катастрофи та озвучили низку пропозицій щодо вирішення проблеми повернення Україною своїх громадян.
🔶Ключові цифри та факти:
🔷За даними Офісу Омбудсмана та Національної соціальної сервісної служби, станом на 24 лютого 2022 року в соціальних місцях несвободи на тимчасово окупованих територіях перебувало близько 2161 осіб, більшість з яких зазнали депортації.
🔷Станом на лютий 2022 року на ТОТ Херсонської, Запорізької, Донецької та Миколаївської областей перебувало близько 3101 українських засуджених. Близько 2000 з них були депортовані до Росії. За 2022-2024 роки, 315 осіб було повернуто в Україну, 43 особи залишаються в Грузії.
🔷Починаючи з 24 лютого 2022 року під час досудового розслідування кримінальних проваджень верифіковано відомості щодо депортації понад 27618 громадян, з яких 16 203 дорослих та 11 415 дітей - за інформацією Офісу Генерального прокурора.
🔷За даними Об'єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України з 24.02.2022 по теперішній час з полону держави-агресора повернуто 3983 дорослих осіб та 1076 дітей, які перебували на окупованих територіях України та території рф.
Повернені українці розповідають про жахливі умови утримання в російських місцях несвободи: тортури, знущання, примусову працю, сексуальне насильство та вбивства. Кожен день зволікання та перебування примусово депортованих в таких умовах - це втрачені життя наших співгромадян.
🔶Проблеми та виклики:
🔷Пошук депортованих: Росія приховує інформацію про місцезнаходження депортованих, що ускладнює їх пошук та повернення.
🔷Відсутність міжнародного механізму: Не існує ефективного міжнародного механізму для примусового повернення депортованих.
🔷Психологічні травми та фізичні скалічення: Повернені українці потребують тривалої психологічної реабілітації та медичної допомоги.
🔷Відсутність координації: Державні органи недостатньо ефективно координують свої дії щодо повернення депортованих.
🔶Пропозиції:
🔷Підвищення міжнародного тиску на росію: Визнання дій росії як геноциду та вчинення злочинів проти людяності.
🔷Створення ефективних механізмів для пошуку та повернення депортованих: Створення єдиної бази даних про депортованих та залучення міжнародних організацій.
🔷Надання всебічної допомоги депортованим: Психологічна реабілітація, юридична допомога, матеріальна підтримка незалежно від того чи повернуто особу, яка була в соціальних місцях несвободи чи установах виконання покарань - всі вони жертви злочинів вчинених рф.
🔷Посилення міжнародного співробітництва: Обмін інформацією між країнами, координація зусиль правоохоронних органів.
🔷Документування всіх випадків депортації: Збір доказів для подальшого притягнення винних до відповідальності.
Проблема депортації українців є одним з найтяжчих наслідків російської агресії. Для її вирішення необхідні спільні зусилля міжнародного співтовариства, української влади та громадянського суспільства. Кожен депортований українець – це трагедія, яка вимагає нашої уваги та дієвих заходів. Тільки спільними зусиллями ми зможемо притягнути винних до відповідальності та повернути додому всіх незаконно вивезених українців.
Запис брифінгу можна переглянути за посиланням.
Брифінг організовано ГО «Україна без тортур» / NGO «Ukraine without torture» спільно з Харківська правозахисна група (ХПГ) та Захист в'язнів України за підтримки DIGNITY - Danish Institute Against Torture